E shtunë, 8 Maj, 2021
12 C
Tirana

Etiketa

shprehje

10 shprehje nga Dostojevski, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Mbi të gjitha, mos gënje veten. Njeriu që gënjen veten dhe dëgjon gënjeshtrën e vet vjen në një pikë ku nuk mund ta dallojë...

10 shprehje nga Balzaku, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Vetmia është e mirë, por ke nevojë për dikë që të të thotë se vetmia është e mirë". "Leximi na sjell miq të panjohur" "Sa më...

10 shprehje nga Leo Tolstoi që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Të gjithë mendojnë për të ndryshuar botën, por askush nuk mendon për të ndryshuar veten e tij." “Të gjitha familjet e lumtura janë njësoj ndërsa...

10 shprehje nga Viktor Hygoi që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Muzika shpreh atë që nuk mund të shprehet me fjalë dhe atë që nuk mund ta mbash përbrenda" "Ai kurrë nuk doli pa një libër...

Dhjetë shprehjet që koronavirusi na mësoi se i dinim gabim

Nga Alfred Peza Herë me humor dhe herë me seriozitet, gjithkush këto ditë ka nisur një lojë, e cila po e mban të gjallë përmes...

Sot votohet paketa “Antishpifje”, mesazhi i koduar i Ramës

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën e sotme me një shprehje të Nënë Terezës. “Disa njerëz vijnë në jetën tënde si bekim. Disa të...

Akuza të rënda: Gjyqtari Sokoli përdori shprehje raciste ndaj Ngo, ku është shoqata?

Tirana pësoi një disfatë të papritur përballë Kastriotit në fushën e këtyre të fundit dhe në fund pati momente tensioni ku u përfshi edhe...

Shpërndajeni/Familja nuk është një gjë e rëndësishme, ajo është gjithçka 

Një familje e lumtur, nuk është gjë tjetër veçse një parajsë e parakohshme (George Bernard Show) Familja është testi i lirisë, pasi familja është e...

Rama, ndërkombëtarëve: Liria e shprehjes, arma më e fortë që kemi. Mos harroni çfarë i tha gazetarëve

Në konferencën e zhvilluar me komisionerin e Zgjerimit, Johannes Hahn, në ditën ndërkombëtare të medias, kryeministri Edi Rama u shpreh se mediat në Shqipëri...

Rama fushatë me batutat e Nanos: “Nuk është punë timoni, por destinacioni”

Koha shëron plagë, rrëzon mure, ngre ura, shuan mosmarrëveshje. Kryeministri Rama vijon të flasë me shumë vlerësim për paraardhësin e tij në krye të...

Të fundit

Amnesty International i rikthen Navalnit statusin e “të burgosurit politik”

Amnesty International të premten i kërkoi falje kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny për heqjen e statusit të tij si "i burgosur i ndërgjegjes" dhe...

Milani gjen trajnerin e ri, ja kush projektohet në vendin e Piolit

Te Milani mund të ketë një tjetër ndryshim në pankinë pas atij të tetorit të vitit 2019, kur u largua Marko Xhampaolo. Tani radhën mund...

Dosjet/ Ja si CIA i përdorte pëllumbat si spiunë gjatë Luftës së Ftohtë

Dokumentet e de-klasifikuara vitet e fundit të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës në SHBA (CIA), tregojnë përdorimin e pëllumbave-spiunë gjatë Luftës së Ftohtë. Në fakt,...

Salianji: Ata që ka Rama sot në lista, i janë lutur Bashës për të qenë në PD

Kandidati fitues për deputet në Korçë nga Partia Demokratika, Ervin Salianji i ka dalë në mbrojtje kryedemokratit Lulzim Basha, teksa theksoi se ai ka...

A bëhen njerëzit më fetarë në kohë krizash?

Nga: Danielle Tumminio Hansen “The Conversation” Feja e organizuar ka qenë në rënie për dekada me radhë në Shtetet e Bashkuara. Por gjatë pandemisë së...