E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

10 shprehje nga Tomas Eliot, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Vetëm ata që rrezikojnë duke shkuar shumë larg mund të zbulojnë se sa larg mund të shkohet”.

“Të bësh gjënë e dobishme, të thuash gjënë e guximshme, të mendosh për të bukurën: kaq mjafton në jetën e një njeriu”.

“Ndonjëherë gjërat bëhen të mundshme nëse i duam se s’bën.”

“Ja ajo ekzistenca e bibliotekave është prova më e mirë se ende ka shpresë për të ardhmen e njeriut”

“Shumica e së keqes në këtë botë vjen nga njerëz me qëllime të mira”.

“Poezia e vërtetë mund të komunikojë para se të kuptohet.”

“Njerëzimi nuk përballon dot shumë realitet”.

“Nëse nuk ke forcë që t’i imponosh kushtet e tua jetës, atëherë duhet të pranosh kushtet që të vë ajo.”

“Disa botues janë shkrimtarë të dështuar, por ashtu janë edhe shumica e shkrimtarëve.”

“Qëllimi i letërsisë është ta kthejë gjakun në bojë”.

Përgatiti Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...