E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Vrasja e Presidentit të Haitit/ Një nga të arrestuarit, ish-informator i SHBA

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin e Presidentit të Haitit Jovenel Moïse, dhe plagosjes së Zonjës së Parë, ngjarje e ndodhur disa ditë më parë në rezidencën e tyre.

Mësohet se një nga të arrestuarit për këtë ngjarje të rëndë, është ish-informator i Administratës së Zbatimit të Drogës në SHBA, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Një nga të dyshuarit për vrasjen e Presidentit Haitian Jovenel Moise ishte një burim konfidencial i DEA. Këta individë nuk po vepronin në emër të DEA.”- tha zyrtari i DEA në një email, duke shtuar se i dyshuari kishte arritur te DEA pas vrasjes dhe se ajo e nxiti atë të dorëzohej.

Javëne  kaluar, autoritetet në Haiti arrestuan dy burra amerikano-haitian, Joseph Vincent, 55 vjeç dhe James Solages, 35 vjeç, duke i akuzuar ata për komplot së bashku me 26 kolumbianë në sulmin fatal ndaj Presidentit haitian, Jovenel Moise.

Një amerikan i tretë haitian, Christian Emmanuel Sanon, u arrestua të dielën nga autoritetet haitiane, të cilët e akuzuan atë si një organizator i sulmit. Zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti, nuk pranoi të tregonte se cili nga dy burrat kishte qenë informator. I dyshuari nuk ishte një informator aktiv në kohën e vrasjes, tha një burim i zbatimit të ligjit.

Një grup prej të paktën 28 ​​personash janë të dyshuar për vrasjen, 20 prej të cilëve janë arrestuar, përfshirë dy shtetas amerikanë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Covid/ Mbi 3,600 testime në 24 orët e fundit, numri i rasteve aktive në rritje

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...

Gërdeci/ Kreu i SPAK: Çështjes së Mediut do t’i shkojmë deri në fund

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar rrëzoi sot kërkesën e Prokurorisë së posaçme, SPAK, për...

Nostalgji futbolli/ Valdano: “Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte…”

Jorge Valdano për Raul Gonzalez Blanco: "Një ditë para debutimit të tij, unë i bëra një pyetje për ta provuar, kështu i thashë: 'Po mendoj...

Vrau shokun e tij, Apeli ndryshon masën e sigurisë për Marjus Demën

Gjykata e Apelit ka ndryshuar masën e sigurisë për Marjus Demën, i cili vrau shokun e tij Mehmet Qamën, disa muaj më parë, në...

Merkato/ Atletiko do të shesë 3 lojtarë për Lautarton e Interit

Interi po ndërton sezonin e ri me Simone Inzaghin, me shpresën dhe qëllimin për të mos hequr dorë nga ndonjë lojtar tjetër i shkëlqyeshëm...