E diel, 28 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

10 shprehje nga Gëte, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Idetë e guximshme janë si ushtarët në shah që avancojnë. Ata mund të haen, por mund të iniciojnë një fitore “.

“Sapo të mësosh t’i besosh vetes, do të dish si të jetosh”.

“Nuk kemi pse të vizitojmë një çmendinë për të gjetur mendje të çakërdisura; planeti ynë është spitali i të çmendurve i universit. ”

“Nëse të dua, ç’punë ke ti?”

“Njeriu e sheh botën siç ka zemrën”.

“Nuk ka asgjë më të frikshme se injoranca në veprim.”

“Nëse nuk ke ngrënë kurrë duke qarë, nuk e di se ç’shije ka jeta”.

“Të mendosh është e lehtë. Të veprosh është e vështirë. Por gjëja më e vështirë në botë është të veprosh sipas mendimit tënd. ”

“Të njohësh veten? Nëse do ta njihja veten time, do t’ia mbathja”.

“Asgjë nuk e shfaq karakterin e një njeriu më shumë sesa ajo gjë me të cilën ai qesh”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...