E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

10 shprehje nga Teodor Drajzer, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Sa e vërtetë është që fjalët nuk janë gjë tjetër veçse hijet e paqarta të vëllimeve që kemi përbrenda. Ato janë ca lidhje të vogla të dëgjueshme, të cilat lidhin së bashku ndjenja të mëdha dhe qëllime të padukshme ”.

“Arti është mjalti i konservuar i shpirtit njerëzor”.

“Në gjithë këtë botë dashuria është e vetmja gjë që vërtetë mund të japësh. Kur jep dashuri, ke dhënë gjithçka”.

“Kur një vajzë largohet nga familja në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare, ose bie në duar të sigurta duke i dalë për mirë, ose menjëherë përvetëson standardin kozmopolit të virtytit, prapërkeqësohet”

“Kur një burrë, sado pavetëdije, bëhet pengesë për përmbushjen e dëshirave të një gruaje, ai bëhet një gjë e urryer në sytë e saj, ose do të bëhet dikur nëse i jepet kohë “.

“Mos harro, dashuria është gjithçka që një grua ka për të dhënë, por është e vetmja gjë që Zoti na lejon ta marrim përtej varrit”.

“Ç’rëndësi ka nëse një njeri fiton të gjithë botën dhe humbet shpirtin e tij?”

“Kur humbet shpërqendrimi prej gjuhës, zemra dëgjon”.

“Truri ishte zyra e tij”.

“Ndonjëherë një jetë e vetme ilustron qartë dhe në mënyrë efektive një epokë./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...