E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Etiketa

Klementin Mile

Kush duhet të dorëhiqet në Partinë Demokratike?

Nga: Klementin Mile Në Partinë Demokratike duhet të ketë ose dy dorëheqje, ose asnjë. Humbja e përsëritur e zgjedhjeve në kampin e djathtë ka nevojë...

Ç’të bëjmë për integrimin?

Nga: Klementin Mile Integrimi Europian i Shqipërisë ka ngecur në vend, pavarësisht deklaratës së kryeministrit tonë se “ne jemi të dashuruar me një dashuri të...

Rama është në të drejtën e tij, ne në tonën

Nga: Klementin Mile Miratimi nga parlamenti i ndryshimeve në kodin elektoral, duke i ndaluar koalicionet parazgjedhore dhe duke vendosur lista më shumë të mbyllura se...

Shoqëria civile si komunitet politik

Nga: Klementin Mile Teoricieni gjerman Hirshman thotë se përballë veprimeve të qeverisë, populli ka në dispozicion tri mënyra reagimi: braktisjen e vendit ose të situatës...

Rama mundet vetëm në ekip

Nga: Klementin Mile Burime informale nga Partia Demokratike thonë se Lulzim Bashën e kanë këshilluar të mos dalë në media, ose të paktën të dalë...

84 deputetët e opozitës

Nga: Klementin Mile Deklarata e Oerd Bylykbashit, se opozita e bashkuar do të marrë 84 mandate në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, bëri bujë në media...

Strategjitë politike të qeverisë dhe opozitës

Nga: Klementin Mile Beteja politike ndërmjet qeverisë dhe opozitës, nga pikëpamja komunikative, po dëshmon përdorimin e një strategjie që shquhet mbi të tjerat. Ajo nuk...

Politika atmosferike

Nga: Klementin Mile Në cilat kushte mundësohet demokracia? Filozofi bashkëkohor gjerman Peter Sloterdijk e adreson këtë çështje në një mënyrë shumë origjinale. Së pari, ai...

Për një debat publik të frytshëm mbi pandeminë

Nga: Klementin Mile Debati publik për menaxhimin e situatës së krijuar nga pandemia virale, ka qenë i keqorientuar ose i paorientuar. Kjo për shkak se ky...

Pse po dështon shkenca ndaj koronës

Nga: Klementin Mile Filozofi realist italian, Marizio Ferraris, pavarësisht se vendi i tij është nga më të prekurit prej pandemisë së koronavirusit, e paraqet me...

Të fundit

Alarm në avion, pasagjeri kërkonte të hapte derën (VIDEO)

Ky është momenti dramatik kur një roje sigurie jashtë detyrës ndaloi një pasagjer tjetër të hapte derën e avionit, vetëm pak çaste pasi u...

Hakerohen telefonat e punonjësve të Departamentit Amerikan të Shtetit

Telefonat Iphone të të paktën nëntë punonjësve të Departamentit Amerikan të Shtetit janë bërë objekt sulmesh kibernetike, përmes një programi përgjimi të sofistikuar të...

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa shkollë”. Ish kryetari i...

Homazhe për Edi Luarasin/Kapexhiu: Nga qielli u shkëput ylli më i ndritshëm

Aktorja e njohur shqiptare, “Nderi i Kombit” Edi Luarasi u shua dje në moshën 81-vjeçare pas një sëmundje të rëndë. Miq, të afërm e...

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED, reagon ambasadorja Yuri Kim

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka përgëzuar shortin e hedhur nga Presidenca, në bashkëpunim me Këshillin e Lartë Gjyqësor, Këshillin e Lartë të...