E shtunë, 26 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Pse po dështon shkenca ndaj koronës

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Nga: Klementin Mile

Filozofi realist italian, Marizio Ferraris, pavarësisht se vendi i tij është nga më të prekurit prej pandemisë së koronavirusit, e paraqet me nota optimiste situatën ku gjendet sot njerëzimi; sipas tij, të paktën tani po luftojmë kundër virusit, duke patur besim te forcat, dija dhe sistemet e ngritura nga njeriu, ç’ka as nuk konceptohej në kohën e gripit spanjoll që shkaktoi vdekjen e miliona njerëzve.

Por ky optimizëm është e vështirë të mbahet gjallë, në kushtet kur e tashmja nuk po sjell ulje domethënëse të numrit të viktimave dhe kur e ardhmja nuk jep siguri për medikamente të efektshme dhe prodhimin e shpejtë të një vaksine.

Optimizmi i Ferrarisit (dhe i shumë të tjerëve) lidhet me besimin te fuqia thuajse magjike e shkencës për të zgjidhur problemet e njerëzimit. E vërteta është se shkenca ka arritur të ofrojë mjaft mekanizma dhe mjete teknologjike për të na e bërë jetën më të thjeshtë, më komode, dhe njëkohësisht më komplekse.

Por përballë virusit, kësaj qenieje që metafizikisht nuk e dimë në është e gjallë apo jo, dija shkencore po dëshmon kufizimet e saj. Dhe kjo, duke patur parasysh pozicionin qendror të shkencës në sistemin e dijes njerëzore, ka pasoja fatale për jetët tona.

Këshilla më e vlefshme dhe më koherente e dhënë nga mjekët, shkencëtarët dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka qenë rregulli primitiv i higjenës “lani duart!” Gjithçka tjetër, që nga përdorimi i maskave, dorashkave, mënyrës së përhapjes së virusit, llojet e njerëzve që prek dhe nuk prek, shërimi dhe imunizimi, ka qenë e debatueshme, e pasigurt dhe e ndryshueshme.

Por si ka arritur në këtë gjendje pafuqie shkenca e shekullit XXI? Po të lexojmë çfarë shkruan filozofi dhe fizikani francez Bernard d’Espagnat e gjejmë përgjigjen për këtë dhe kuptojmë se krahas doktorit, pranë shtratit tonë të sëmundjes, bëjmë mirë të mbajmë edhe priftin ose hoxhën.

Lexo edhe :   A duhet të lihen njerëzit të vdesin? Ja për çfarë u fol në samitin e OKB-së
Lexo edhe :   A duhet të lihen njerëzit të vdesin? Ja për çfarë u fol në samitin e OKB-së

d’Espagnat shkruan se shkenca e sotme, e ndër to edhe mjekësia, nuk është përshkruese, por parashikuese. Përveç kësaj, edhe në rolin parashikues, shkenca nuk parashikon më çfarë do të jetë, por vetëm çfarë do të jetë e vëzhguar. Kjo do të thotë se lloji i së vërtetës shkencore që lind nga kjo nuk është ontologjik, por ndërsubjektiv. Pra parashikimet shkencore nuk janë përshkrime të një realiteti të pavarur, por pritshmëri që lidhen me vëzhgimet e të gjithë atyre që vëzhgojnë.

Me fjalë të tjera, shkencëtarët që studiojnë koronavirusin mund të arrijnë që të gjithë në të njëjtin konkluzion “objektiv”, ose më mirë “ndërsubjektiv”, për sjelljen e tij, por kjo dakordësi e tyre nuk do të thotë aspak se ata po vëzhgojnë natyrën reale të këtij virusi. Më thjesht akoma, shkencëtarët po vëzhgojnë modelin e virusit që e kanë ndërtuar po vetë. Mirëpo modeli është thjeshtëzim i realitetit dhe nuk jep asnjëherë garanci që i korrespondon atij.

Pavarësisht pafuqisë së saj, shkenca e mjekësisë sot pretendon autoritet. Ky autoritet, siç e shohim, nuk mund të vijë nga dija shkencore – ajo po ekspozohet si padije përballë virusit. Autoriteti i atyre që na japin këshillën të lajmë duart, çka në të vërtetë meriton përqeshje publike, po themelohet mbi burimet politike të qeverive, të cilat po bëjnë gjithçka munden për të treguar se e kanë situatën në kontroll: në kontrollin e mjekëve dhe ekspertëve të mjekësisë. /Gazeta Liberale

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njerku abuzon me 14-vjeçaren në Durrës, nëna e denoncon në Polici

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ngjarja në Durrës ku një 39-vjeçar dyshohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me një të mitur...

Pas Kukësit dhe Dibrës, votohet në qarkun e Gjirokastrës. Zbardhen emrat e kandidatëve të PD

Demokratët e Qarkut të Gjirokastrës do të votojnë të dielën për kandidatët e propozuar nga anëtarësia, të cilët kanë kaluar filtrin paraprak të verifikimit...

Balla: 83 mijë të punësuar më shumë në biznesin e vogël se në vitin 2013

Deputeti i PS Taulant Balla thotë se ekonomia e vendit ka shënuar rritje. Duke iu referuar dokumenteve në regjistrat e llogarive të shtetit, Balla shorehet...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

Qytetarja nga Lezha: Pallati i pabanueshëm, se dimë çfarë do ndodhë me ne

Tërmeti i 26 nëntorit la me mijëra objekte të pabanueshme në qytetin e Lezhës. Një ndër to ishte dhe banesa e qytetares Drane Fane....