E premte, 7 Maj, 2021
23 C
Tirana

Etiketa

shkenca

A mund ta provojë fizika ekzistencën e Zotit?

Nga: Monica Grady “BBC” “Unë besoja ende në Zot (tani jam ateist), kur dëgjova pyetjen vijuese në një seminar, të ngritur në fillim nga Ajnshtajni,...

Tetë mënyra për ta lënë duhanin në vitin 2021, ja çfarë thotë shkenca

Shumë njerëz e kanë pritur Vitin e Ri me planet për të lënë duhanin. Lajmi i mirë është se ka më shumë prova se...

Dhjetë njerëzit më të rëndësishëm të shkencës për vitin 2020

2020-a ka qenë padyshim një vit shumë më ndryshe se zakonisht. Por zakone të caktuara nuk ndryshojnë. Dhe në fakt, ato kanë sot më...

Shkenctarët zbulojnë “trupa ujorë” në planetin Mars

Shkencëtarët kanë arritur të zblojnë disa “trupa ujorë” nën sipërfaqen e planetit Mars dhe shkencëtarët thonë se ky zbulim mund të jetë çelës në...

Rrjeti 5G po përhapet me shpejtësinë e erës në SHBA, por ja çfarë thonë shkencëtarët për ndikimin e tij

Në SHBA po shtrihet me hapa të shpejta rrjeti 5G. Por sipas ekspertëve duhet të kalojnë vite para se ky rrjet të shihet dhe...

Përse zëri i regjistruar na duket ndryshe (dhe nuk na pëlqen)?

Nuk ju pëlqen zëri juaj i regjistruar? Eshte çështje fizike dhe psikologjike. Dhe kjo ndodh me të gjithë. Të gjithë kemi dëgjuar zërin tonë të...

Pse po dështon shkenca ndaj koronës

Nga: Klementin Mile Filozofi realist italian, Marizio Ferraris, pavarësisht se vendi i tij është nga më të prekurit prej pandemisë së koronavirusit, e paraqet me...

“Të përgatitemi për katastrofat”, filozofi i njohur del me paralajmërimin e fortë

I mbyllur në shtëpinë e tij në Montpellier, filozofi Edgar Morin i mbetet besnik vizionit të tij global të shoqërisë. Kriza epidemike, thotë ai,...

Pandemia, shkenca dhe politika

Nga: Prof.Dr. Besnik Baraj Prej vitesh nuk kanë munguar paralajmërimet e shkencëtarëve për rreziqet që i kanosen jetës në Tokë, përfshirë dhe atë nga viruset....

Shkenca shpjegon: Si godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë të popullsisë ajo sjell komplikime të...

Të fundit

Kosovë, 3 viktima dhe 170 të infektuar me koron*virus në 24 orët e fundit

Katër viktima dhe 170 raste të reja me koronavirus u raportuan në Kosovë në 24 orët e fundit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës...

Komisioni për shkarkimin e Metës/ 6 deputetë votuan kundër, 1 abstenoi (Emrat)

Ditën e sotme, Kuvendi miratoi me 97 vota pro, ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Ndërkohë, 6 deputetë të...

Komisioni për shkarkimin e Metës/ Presidenca: Nuk do të njohim asnjë vendim

Ditën e sotme, Parlamenti miratoi me 97 vota pro, ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Menjëherë pas këtij vendimi,...

SHBA: Fati i paktit bërthamor është në dorë të Iranit

Administrata e presidentit Joe Biden ka sinjalizuar se Irani nuk duhet të presë lëshime të tjera të mëdha nga Shtetet e Bashkuara ndërsa mes...

Artur Zheji: Rama dëshiron të eleminojë Metën e Berishën nga sfondi politik

I ftuar në emisionin ''Pika mbi i'' në ''News 24'', gazetari dhe analisti Artur Zheji foli mbi situatën politike në vend dhe shkarkimin e...