E shtunë, 21 Nëntor, 2020
13 C
Tirana

Rama është në të drejtën e tij, ne në tonën

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Nga: Klementin Mile

Miratimi nga parlamenti i ndryshimeve në kodin elektoral, duke i ndaluar koalicionet parazgjedhore dhe duke vendosur lista më shumë të mbyllura se të hapura, shprehu qartazi vullnetin e qeverisë Rama, por, nisur nga deklaratat, jo atë të opozitës së bashkuar jashtëparlamentare.

E megjithatë Rama është në të drejtën e tij për t’i realizuar ato ndryshime ashtu si i dëshiron. Të drejtë që ia njohu edhe ambasada amerikane teksa u shpreh që ky miratim ishte brenda kompetencave të parlamentit, ku Rama arriti të sigurojë shumicën e nevojshme të votave.

Aludimet që votat mbështetëse prej opozitës parlamentare mund të jenë “blerë” dhe se këta deputetë mund të jenë “shitur” nuk vlejnë juridikisht. Ato, megjithatë, mund të kenë vlerë politike.

E njëjta gjë mund të thuhet edhe për marrëveshjet e prishura nga qeveria. Prishja e marrëveshjes me opozitën e bashkuar jashtëparlamentare, e marrëveshjes me opozitën parlamentare, dhe me ndërkombëtarët, mund të ketë vetëm vlerë politike.

I mbetet elektoratit, pra, të gjykojë veprimet e Ramës. I mbetet elektoratit të gjykojë nëse duhet vepruar tani, nëse duhet të ngrihet në protestë, pasi rregullat e lojës janë prishur dhe duhen rivendosur menjëherë; ose, nëse gjykon se rregullat e lojës megjithatë e lejojnë mbajtjen e zgjedhjeve, të presë deri në 25 prill për t’i mbështetur ose për t’i ndëshkuar veprimet e qeverisë me kodin elektoral.

Fakti që ndryshimet e kodit elektoral u bënë në mënyrë të njëanshme thotë vetëm që nuk u arrit konsensus ndërmjet palëve politike kryesore. Në regjimet demokratike liberale, sikurse mëton të jetë ky i yni, natyrisht që është e preferueshme që vendimet të merren nga shumica duke respektuar të drejtat e pakicës. Kur kjo nuk ndodh, kur shumica e shkel frymën e kushtetutës, pasojat për të mund të jenë politike – ajo mund të ndëshkohet me votë për aktet antikushtetuese.

Lexo edhe :   Puthini duart Bellanicës dhe mbathjani në shtëpi, zotërinj
Lexo edhe :   “Italia është pranë nesh”, Rama në krah të ministrit Di Maio

Në analizë të fundit, zgjedhjet nuk mund të garantohen as nga qeveria, as nga opozita, as nga ndërkombëtarët. Vendimarrja më e lartë në demokraci i takon popullit, i cili bëhet bëhet i dukshëm dhe konkret përpara zgjedhjeve si opinion publik.

Vetëm opinioni publik, pra, mund të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Ai është “Zoti” në demokraci, të cilit i përulen të gjitha forcat politike.

Nëse opinioni publik në vendin tonë është i tillë që nuk i jep rëndësi manovrimeve të pandershme me kodin elektoral, por ka interes shumë më të madh për çështje të tjera, për shembull të natyrës ekonomike, atëherë Rama jo vetëm është në të drejtën e tij për t’i bërë këto manovrime me kodin, por edhe mund të shpërblehet prej tyre.

Veçse opinioni publik edhe mund ta ndëshkojë Ramën. Kjo do të ndodhë nëse ka ndjeshmëri për çështjet kushtetuese, nëse mendohet jo vetëm për sot po edhe për nesër, e jo vetëm për veten po edhe për të tjerët. Shkurt, kjo do të ndodhë po të jetë krijuar në vendin tonë qytetari demokratik. /Gazeta Liberale

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Garoj për t’u rikonfirmuar. Ja kush ‘ma mblodhi’ për maskën

Gjatë mesditës së sotme, Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në votimet që po zhvillohen brenda partisë, për zgjedhjet e kryetarit të ri dhe delegatëve. Monika...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Shkencëtarët sfidojnë natyrën, prodhojnë diamante në temperaturën e mjedisit

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, ka sfiduar natyrën duke prodhuar diamantë brenda disa minutash në një laborator në temperaturën e dhomës, një proces që normalisht...

Vuçiç kërkon leje për të vizituar Kosovën, Ministria e Jashtme nuk e lejon

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka dërguar një kërkesë në institucionet qeverisëse së Kosovës, për të kryer një vizitë së bashku me kreun e...

Prej ditësh në Infektiv, Covid-19 i merr jetën ish-futbollistit të njohur

Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në Spitalin Infektiv...