E shtunë, 23 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

FBI

FBI-ja bën publik një dokument për sulmet e 11 shtatorit 2001

FBI-ja publikoi të shtunën një dokument të sapo deklasifikuar në lidhje me mbështetjen logjistike që u ishte dhënë dy prej rrëmbyesve sauditë në prag...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

Presidenti Biden: Nuk e kemi në plan të dërgojmë trupa në Haiti

Presidenti Joe Biden tha të enjten se ai nuk ka në plan për të dërguar trupa amerikane në Haiti për sigurinë e vendit të...

Bie miti: Sipas FBI-së edhe kriptomonedhat janë të identifikueshme

Javën e kaluar, Departamenti amerikan i Drejtësisë, njoftoi se kishte zbuluar dhe konfiskuar pothuajse gati të gjitha bitcoin-et që ishin paguar në formën e...

FBI po heton 100 raste të softuerëve malinjë, gjurmët të çojnë në Rusi

Drejtori i FBI-së Christopher Wray i tha Wall Street Journal se agjencia po heton 100 lloje të ndryshme të softuarëve malinjë, shumë prej të...

Shantazhohej nga mafia për prirjet seksuale: Jeta e çuditshme e “babait” të FBI

Huver mori drejtimin e FBI-së më 10 maj të vitit 1924, në kohën kur ky organ quhej thjesht Byroja e Hetimit, për ta mbajtur...

Një person i armatosur u qëllua derisa po provonte të hyjë në selinë e CIA-s

Një burrë i armatosur u qëllua nga agjentët e Byrosë Federale të Hetimeve (FBI) në hyrje të selisë së Agjencisë Qendrore të Zbulimit (CIA). Autoritetet...

Florida, vriten dy agjentë të FBI-së dhe plagosen tre të tjerë

Byroja Federale Hetimeve, FBI, ka konfirmuar se dy agjentë saj u vranë dhe tre të tjerë u plagosën mëngjesin e së martës ndërsa zbatonin...

Detaje të reja rreth bombave artizanale që u gjetën më 6 janar në Uashington

Zyrtarët federalë bënë të ditur të premten se dy bombat artizanale, të cilat u gjetën në zyrat e komiteteve kombëtare republikane e demokrate, pak...

FBI shqyrton të dhënat për mundësitë për dhunë gjatë transferimit të pushtetit

Në Shtetet e Bashkuara, po rriten shqetësimet se sulmet ndaj Kapitolit javën e kaluar nga ekstremistët që mbështesin Donald Trump mund të kenë qenë...

Të fundit

Kina miraton një ligj të ri: Stop mësimit intensiv pas shkollës

Kina ka miratuar një ligj arsimor që synon të zvogëlojë presionin e detyrave të tepërta të shtëpisë dhe mësimit intensiv pas shkollës, thonë mediat...

“Pse gënjen Rama për sekret”? Basha reagon për komisionin “Becchetti”

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një konferencë për mediat u ndal tek kërkesa e opozitës për të ngritur tre komisione hetimore. Ai tha...

Studimi/Ja pse është e lehtë fshehja e parave të pista

Një libër i botuar në vitin 2014 e tronditi botën e financave në parajsat fiskale. “Global Shell Games” nxori në pah lehtësinë me të...

Barrierat tek “Pushimi i Shoferëve” në Lushnje, Braçe u del krah banorëve

Mëngjesin e sotëm, banorë të fshatrave në anë të autostradës Lushnje-Fier bllokuan rrugën në shenjë proteste, duke krijuar radhë kilometrike automjetesh. Ata kundërshtuan një...

A është e përgatitur bota për ndryshimin e klimës? Çfarë thonë ekspertët

Deri tani qeveritë dhe industria janë përqendruar fort në uljen e emetimeve të CO2 nga avionët, pasi sektori i aviacionit është përgjegjës për rreth...