E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Presidenti Biden: Nuk e kemi në plan të dërgojmë trupa në Haiti

Presidenti Joe Biden tha të enjten se ai nuk ka në plan për të dërguar trupa amerikane në Haiti për sigurinë e vendit të Karaibeve pas vrasjes së Presidentit.

“Ne thjesht po dërgojmë marinsa amerikanë në ambasadën tonë për t’u siguruar që ata janë të sigurt dhe asgjë nuk është jashtë kontrollit,” tha Biden në një konferencë shtypi. “Por ideja e dërgimit të forcave amerikane në Haiti nuk është në axhendë tani.”

Vendi po rikuperohet nga trazirat politike pas vrasjes së Presidentit Jovenel Moise javën e kaluar.

Qeveria haitiane e udhëhequr nga kryeministri i përkohshëm Claude Joseph i kishte dërguar një letër administratës së Biden duke kërkuar vendosjen “urgjente” të trupave për të siguruar portet e detit, ajrit dhe naftës të vendit.

Shtëpia e Bardhë tha se FBI ka siguruar ndihmë hetimore për autoritetet haitiane, me kërkesë të tyre, dhe po ofron ndihmë të vazhdueshme mbi sigurinë.

Policia haitiane tha të mërkurën në mbrëmje se ata arrestuan dy persona të tjerë, përfshirë ish-udhëheqësin rebel Gilbert Dragon. Dragon luajti një rol në grushtin e shtetit të vitit 2004 që çoi në rrëzimin e Presidentit të Haitit Jean-Bertrand Aristide.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti për targat e Serbisë, BE thirrje palëve

Nga sot, Policia e Kosovës ka hequr targat e mjeteve që hyjnë nga Serbia, duke aplikuar masa reciprociteti. Kujtojmë këtu se Kosova kishte paralajmëruar...

Tashmë ka një datë, ja kur do martohet Rudina Dembacaj me Mark Frrokun

Aktorja e njohur e humorit, Rudina Dembacaj, pas shumë aludimesh për një dasmë të mundshme me Mark Frrokun, tashmë ka zbuluar çdo gjë. Një ftesë...

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...