E diel, 24 Tetor, 2021
19.5 C
Tirana

Etiketa

Biden

Thirrje Biden të angazhohet për zgjidhjen e tensioneve Kosovë-Serbi

Grupi i Çështjeve shqiptare në Kongresin amerikan u bëri të hënën thirrje Presidentit Joe Biden dhe Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, që të...

Nga Bush në Biden: Një luf*ë, katër presidentë amerikanë në Afganistan

Katër presidentë amerikanë kanë mbikëqyrur praninë e Amerikës në Afganistan, gjatë dy dekadave të fundit. Mënyra se si ata e trajtuan konfliktin, u formua nga...

VIDEO/Përfundon lufta 20-vjeçare, talebanët festojnë me ar*ë zjarri

Pentagoni njoftoi të hënën pasdite se trupat e fundit amerikane ishin larguar nga aeroporti i Kabulit, gati 24 orë para afatit, duke i dhënë...

Sulmi terror*st në Kabul/ Biden: Ne do t’ju bëjmë të paguani

Presidenti amerikan Joe Biden premtoi të enjten se do të shkatërrojë terroristët e ISIS-K, të cilët vranë 13 punonjës të shërbimit amerikan dhe dhjetëra...

Afganistan/ Biden: SHBA po rrit përpjekjet për evakuimin e Kabulit

Presidenti Joe Biden thotë se përpjekjet për të evakuuar njerëzit nga aeroporti i Kabulit po përshpejtohen, me trupat amerikane që zgjerojnë perimetrin rreth vendit....

Afganistani nën kontrollin e talebanëve, piloti i shpëton të gjithë

Në mediat e huaja janë shfaqur fotot e para të avionëve amerikanë me qindra refugjatë afganë të tmerruar në bord, pasi ata u përplasën...

Posta e mëngjesit/ Çfarë pati rëndësi dje në botë

Ngjarjet kryesore në botë në 24 orët e fundit “I qëndroj deri në fund vendimit, nuk do bëj gabimet e së shkuarës”, Biden: Do ta...

Merkel: Afganistani është duke kaluar “orë të dhimbshme”

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se Afganistani është duke kaluar "orë të dhimbshme", në një kohë kur qeveria gjermane po përpiqet të nxjerrë sa...

Posta e mëngjesit/ Çfarë pati rëndësi dje në botë

Njihuni me titujt kryesorë të lajmeve në botë Planifikuan vrasjen e ambasadorit të Mianmarit në Kombet e Bashkuara, dy të arrestuar në Nju York Sulm me...

Presidenti Biden shpall masat e reja për frenimin e COVID-19

Ndërsa varianti Delta i virusit që shkakton COVID-19 përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin, Presidenti amerikan Joe Biden ka njoftuar se punonjësit civilë...

Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...