E enjte, 2 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

FBI po heton 100 raste të softuerëve malinjë, gjurmët të çojnë në Rusi

Drejtori i FBI-së Christopher Wray i tha Wall Street Journal se agjencia po heton 100 lloje të ndryshme të softuarëve malinjë, shumë prej të cilëve vijnë nga Rusia.

Në intervistën e botuar sot (e premte), Wray tha se Rusia është shtëpia e shumë prej përdoruesve të njohur të softuerëve malinjë.

Secila nga 100 variantet e ndryshëm të softuerit me qëllim të keq është përgjegjës për sulme të shumta ‘ransomware’ në Shtetet e Bashkuara, tha Wray për gazetën.

Kremlini tha po sot se fjala e drejtorit të FBI-së se Rusia është një parajsë hakerash ishte “emocionale”, raporton ‘RIA’.

Muajin e kaluar, tubacioni më i madh i gazsjellësit Kolonial të SH.B.A. u godit nga një sulm kibernetik ‘ransomware’, i cili paralizoi furnizimin me karburant për disa ditë në shtetet juglindore të SHBA-së. FBI-ja ia atribuoi sulmin kibernetik një grupi që besohet se ishte i vendosur në Rusi ose Evropën Lindore./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim 'kokë më kokë'

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...