E mërkurë, 19 Maj, 2021
10.5 C
Tirana

Etiketa

vullkan

Zgjati 6 minuta/ Shpërthen vullkani Sinabung në Indonezi (Video)

Mali Sinabung i Indonezisë shpërtheu të Premten, duke hedhur një kolonë masive tymi dhe hiri deri në 2,800 metra në qiell. Vullkani në provincën Sumatra...

Pamje spektakolare nga Islanda, vullkani riaktivizohet pas 800 vitesh (Video)

Një vullkan shpërtheu pranë kryeqytetit të Islandës, Reykjavik ditën e premte, duke çuar llavën lart në qiellin e natës pas mijëra tërmeteve të vogla...

Ç’po ndodh në Islandë? Regjistrohen 17 mijë tërmete në 1 javë

Në javën që lamë pas, rreth 17,000 tërmete kanë goditur rajonin jugperëndimor të Reykjanes në Islandë. Tërmeti më i madh, një magnitudë 5.6 ballë e...

Pas lëkundjeve sizmike, shpërthen vullkani Kilauea në Hawaii (Video)

Hawaii është tronditur natën e djeshme pas shpëthimit të vullkanit Kilauea dhe një serie të njëpasnjëshme tërmetesh. Fatmirësisht, nuk janë raportuar dëme në njerëz...

Tërmeti i fuqishëm godet Greqinë, autoritetet ngrenë alarmin për vullkan

Greqia vijon të goditet nga tërmetet. Por frika është shtuar edhe më tej pas alarmit për vullkan. Një tërmet i fortë me magnitudë 5.2...

400 vjet në ‘heshtje’! Shpërthen vullkani, pjesë e “Unazës së Zjarrtë”

Banorët e ishullit të Sumatrës në Indonezi u zgjuan nga fuqia shkatërruese e vullkanit Sinabung, i cili po shpërthen duke çuar kolonën e tymit...

Shtresa hiri dhe kuaj gjysmë të varrosur, tabloja e trishtë pas vullkanit Taal

Shpërthimi i vullkanit Taal në Filipine ka lënë pas një tablo të trishtë. Shtëpi të shkatërruara, pemë të rrëzuara dhe një shtresë e trashë...

Filipine nën thundrën e natyrës, pas tërmeteve fillojnë të shpërthejnë vullkanet

Filipine nuk gjen qetësi. Pas tërmeteve dhe përmbytjeve, tani kanë filluar të shpërthejnë edhe vullkanet. Autoritetet filipinase njoftuan se një prej vullkaneve më aktivë...

Zbarkuan aty ku shpërtheu vullkani/ Tmerri që përjetuan skuadrat e shpëtimit

Shpërthimi i vullkanit në Zelandën e Re ka shkaktuar 5 viktima. Së fundmi është bërë publike një video ku shfaqen skuadrat e shpëtimit duke “luftuar”...

Vullkani kap në befasi turistët, tym, viktima dhe shumë të plagosur

Një tragjedi natyrore ka ndodhur në një nga ishujt e Zelandës së Re. Si pasojë e shpërthimit të një vullkani kanë mbetur të plagosur...

Të fundit

Ukraina shkarkon ministrin e tretë të Shëndetësisë, shkak pandemia

Parlamenti i Ukrainës votoi për shkarkimin e ministrit të Shëndetësisë, Maksym Stepanov, për shkak të trajtimit të pandemisë së koronavirusit. Ligjvënësit votuan me 292 vota...

A ka konflikte me Metën? Kim: Kam diskutuar me Uashingtonin

Fushata elektorale e zgjedhjeve të 25 prillit, rriti tensionet midis partive politike, por jo vetëm. Presidenti i Republikës, Ilir Meta pati një përplasje në...

Hajdari: PD mund të ringrihet përmes reformimit

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari, ka komentuar situatën politike në vend pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. I ftuar në emisionin ''Shqip'', Hajdari e cilësoi si diçka...

Si të luftojmë alergjinë me ushqime e jo me ilaçe

A mund të përdorim ushqime në vend të ilaçeve për të zhdukur simptomat e alergjisë?  Dietologu i Spitalit Weill Cornell në New York,  Rachel...

Ushqimet që ndalojnë diarrenë në stinën e nxehtë

Me afrimin e ditëve të nxehta duket se për shumë persona kthehet edhe rreziku nga diarreja. Por çfarë mund të bëjmë për ta ndaluar...