E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Pas lëkundjeve sizmike, shpërthen vullkani Kilauea në Hawaii (Video)

Hawaii është tronditur natën e djeshme pas shpëthimit të vullkanit Kilauea dhe një serie të njëpasnjëshme tërmetesh. Fatmirësisht, nuk janë raportuar dëme në njerëz deri më tani, shkruan CNN.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-ve, (USGS) tërmeti ka rënë në orën 23:36 me magnitudë 4.4 të shkallës rihter dhe me epiqendër në pjesën jugore të vullkanit Kilauea.

USGS informon se të paktën 7 lëkundje të tjera sizmike me magnitudë nga 2.5 në 2.7 kanë qenë të shpeshta gjatë orëve të mëparshme.

Tërmeti shkaktoi disa çarje në kraterin e vullkanit duke e bërë atë që të “zgjohej nga gjumi”. Ndërkohë, Agjencia e Mbrojtjes Civile në vend u ka kërkuar njerëzve që të qëndrojnë të mbyllur në shtëpi për të evituar dëmtimet dhe humbjet e jetëve.

Hera e fundit kur vullkani Kilaleua shpërtheu, ishte në maj të vitit 2018, ku u shkatërruan rreth 700 banesa të zonave përreth, dhe duke detyruar banorët që të zhvendosen prej andej.

Lexo edhe :   Ndihen lëkundje tërmeti në vend

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...