E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

400 vjet në ‘heshtje’! Shpërthen vullkani, pjesë e “Unazës së Zjarrtë”

Banorët e ishullit të Sumatrës në Indonezi u zgjuan nga fuqia shkatërruese e vullkanit Sinabung, i cili po shpërthen duke çuar kolonën e tymit disa kilometra në ajër dhe duke mbushur me hi çdo cep të asaj zone.

Indonezia njihet për vullkanet e saj, rreth 120 aktivë, që përbëjnë atë që vullkanologët quajnë si “Unaza e Zjarrtë e Paqësorit”.

Aktualisht, vetëm dy nga këto vullkane janë në proces erupsioni dhe njëri prej tyre është pikërisht Sinabung.

Banorët e Sumatrës deri më 10 vite më parë nuk mendonin se Sinabung mund të ishte një rrezik.

Vullkani në fakt kishte mbetur i ‘heshtur’ për më shumë se 400 vjet.

Por në vitin 2010 ai u zgjua nga “gjumi” i tij i gjatë, duke shkaktuar erupsione të njëpasnjëshme që kanë shkaktuar të paktën 23 viktima gjatë dekadës, shkruan “A2”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rigoni dhe samiti i Tiranës

Nga: Frrok Çupi Këtu është në plan një samit dialogu mes shteteve fqinje, por njëkohësisht disa kanë lëshuar fjalë kundër, sikur ‘u bëmë ne shqiptarët...

Vllaznia me njërën dorë te titulli, Teuta zhyt Bylisin në krizë

Përfundojnë dy ndeshjet që hapën siparin e javës së 14 të Kategorisë Superiore. Teuta mundi me rezultatin e pastër 2-0 Bylisin, dhe me këtë fitore...

Nuk mbajti premtimin për ujësjellësin, banorët lidhin te pema kreun e komunës

Kryetari i komunës në qytetin jugor meksikan Chiapas, Oscar Ramirez është lidhur nga banorët e zonës, pasi nuk mbajti premtimin për ndërtimin e një...

Mutacioni i Covid-19, Britania e Madhe mbyll kufijtë

Britania e Madhe ka marrë një vendim për të mbyllur të gjitha kufijtë për 1 muaj, duke nisur nga e hëna. Kryeiministri Boris Johnson, në...

Pse është kaq e vështirë për Lulzim Bashën të tregojë faturën e vilave?

Nga: Mero Baze Dje ishte një moment në “Opinion”, kur Lulzim Basha në pamundësi për të sqaruar punën e vilave ku jeton (jo atyre dy...