E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Vullkan nënujor në Paqësorin Jugor, jepen paralajmërimet për cunami

Paralajmërimet për cunami janë lëshuar për ishujt Tonga dhe Samoa, pasi një vullkan nënujor në Paqësorin Jugor shpërtheu të shtunën, duke dërguar një re hiri dhe avull gazi në ajër.

Shpërthimi i vullkanit Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai ka vazhduar që nga e premtja, sipas Qendrës së Paralajmërimit të Tsunamit në Paqësorin e Shteteve të Bashkuara.

Shërbimet Meteorologjike të Tongës kanë lëshuar gjithashtu këshilla për shira të dendur, përmbytje të shpejta dhe erëra të forta në tokë dhe ujëra bregdetare.

Vullkani kishte qenë aktiv që nga 20 dhjetori, por u shpall i “fjetur” më 11 janar, sipas degës së CNN RNZ.

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...