Ç’po ndodh në Islandë? Regjistrohen 17 mijë tërmete në 1 javë

Në javën që lamë pas, rreth 17,000 tërmete kanë goditur rajonin jugperëndimor të Reykjanes në Islandë.

Tërmeti më i madh, një magnitudë 5.6 ballë e shkallës Rihter, ndodhi në mëngjesin e 24 shkurtit. Dy tërmete më të mëdhenj, me madhësi 5.0, goditën gjithashtu në 27 Shkurt dhe 1 Mars.

Tërmetet kanë shkaktuar pak dëme deri më tani, megjithëse Administrata Rrugore dhe Bregdetare e Islandës ka raportuar çarje të vogla në rrugë dhe rënie shkëmbinjsh në shpatet e pjerrëta pranë epiqendrës së tërmetit.

“Unë kam përjetuar tërmete më parë, por kurrë kaq shumë me radhë,” i tha CNN banori i Reykjavik, Auður Alfa Ólafsdóttir.

“Ishte shumë e pazakontë të ndjesh tokën të dridhet 24 orë në ditë për një javë të tërë. Kjo të bën të ndihesh shumë i vogël dhe i pafuqishëm kundër natyrës.”, u shpreh banori.

Universiteti i Islandës, tha se shqetësimet mbi aktivitetin e fundit janë të kuptueshme. Zyrtarët lokalë kanë paralajmëruar se një shpërthim me vullkane të shumta në zonë, mund të jetë i pashmangshëm.