Bilanci mbetet i rëndë: Mbi 800 raste të reja me koronavirus dhe 20 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 847 raste të reja.

Ndërkohë, 20 persona nuk kanë arritur ta fitojnë betejën me këtë sëmundje. Viktimat janë të moshave 63-85 vjeç.

Nga virusi janë shëruar edhe 77 persona, teksa raste aktive janë 35.792. Situata paraqitet e rënduar edhe në 4 spitalet COVID, pasi aktualisht po trajtohen 609 pacientë.

Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 16,807 vaksinime.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

320 raste në Tiranë, 48 në Vlorë, 46 në Shkodër, 36 në Durrës, 35 në Fier, 30 në Kuçovë, 26 në Sarandë, 25 në Kurbin, 24 në Gjirokastër, 23 në Kavajë, nga 19 raste në Mallakastër, Përmet, nga 18 raste në Krujë, Korçë, 17 në Elbasan, nga 13 raste në Kamëz, Kolonjë, nga 10 raste në Lezhë, Bulqizë, nga 8 raste në Berat, Pogradec, Malësi e Madhe, 7 në Kukës, nga 6 raste në Mirditë, Tepelenë, nga 5 raste në Devoll, Lushnje, nga 4 raste në Mat, Gramsh, nga 3 raste në Rrogozhinë, Librazhd, Memaliaj, Cerrik, nga 2 raste në Has, Pukë, Delvinë, Vau i Dejës, Belsh, Dibër, Roskovec, Peqin, Vorë, nga 1 rast në Tropojë, Divjakë, Shijak, Skrapar, Poliçan, Libohovë.

Viktima – 20 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 7 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Vlora, 2 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Përmeti, 1 qytetar nga Rrogozhina, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Pogradeci, 1 qytetar nga Kurbini, të moshave 63-85 vjeç.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 777 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 72,853 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :   Koronavirusi ''nën kontroll'': 4 viktima dhe 169 raste të reja

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 609 pacientë, 43 në terapi intensive, nga të cilët 10 pacientë janë të intubuar.

Vaksinimi – Gjatë ditës së sotme janë kryer 1014 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 16,807 vaksinime.

Statistika (4 Mars 2021)

Raste të reja ditore 847

Të shëruar në 24 orë 777

Të shtruar në spitale 609

Humbje jete në 24 orë 20

Testime ditore 3268

Testime totale 479,285

Raste pozitive 110,521

Raste të shëruara 72,853

Raste Aktive 35,792

Humbje jete 1,876

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 23331

Fier 2626

Vlorë 1827

Durrës 1632

Shkodër 1345

Gjirokastër 1118

Korçë 883

Elbasan 837

Lezhë 798

Berat 713

Dibër 345

Kukës 337