E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Indonezi, shpërthen vullkani më i lartë në ishullin Java (VIDEO)

Banorët në ishullin indonezian Java janë larguar nga një shtëllungë e madhe hiri, pasi një vullkan aktiv shpërtheu për herë të dytë në muaj. Dëshmitarët thanë se një shi i dendur i hirit vullkanik nga mali Semeru po fshinte diellin në dy rrethe lokale. Nuk është raportuar për viktima dhe evakuimet janë duke u zhvilluar, thanë zyrtarët.

Ndërkohë janë paralajmëruar linjat ajrore, për një re hiri që ngrihej deri në 15,000 m (50,000 ft).

Thoriqul Haq, një zyrtar lokal, i tha ‘Reuters’ se një rrugë dhe një urë nga zona në qytetin e afërt të Malang ishte shkëputur.

“Kjo ka qenë një gjendje shumë urgjente, e shpejtë që kur shpërtheu”, tha ai.

Qendra Këshillimore e Hirit Vullkanik (VAAC) në Darvin, Australi, tha se hiri dukej se ishte shkëputur nga maja dhe po lëvizte në jug-perëndim.

VAAC ofron këshilla për industrinë e aviacionit, në lidhje me vendndodhjen dhe lëvizjen e hirit vullkanik potencialisht të rrezikshëm.

Vullkani, i cili ngrihet 3.676 m mbi nivelin e detit, ka shpërthyer më parë në janar.

Mali Semeru është ndër 130 vullkanet aktive të Indonezisë.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...