E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Etiketa

lekura

Kujdesi ndaj lëkurës pas Covid-it, kontrolli i nishaneve në kohën verore

Nga: MARSELA SINANI Shpesh njerëzit kanë një kujdes më të shtuar ndaj lëkurës, kur shohin se diçka nuk shkon me shëndetin e tyre. Kujdesi ndaj...

Pasojat e nervozizmit në gjumin, zemrën dhe lëkurën

Pasojat e nervozizmit janë prej kohësh pjesë e studimit lidhur me shpeshtësinë e sëmundshmërive dhe vdekjeve. Kjo edhe për faktin se, kontrolli i temperamentit...

Si t’i kuroni njollat nga dielli? A hidhet parfumi kur shkojmë në plazh?

Cilët janë të rrezikuar nga njollat kafe në lëkurë? Dermatologët thonë se ekspozimi në diell kërkon edhe konsultën e mjekut, me qëllim shmangien e...

A e rrezikon uji i pishinave lëkurën dhe shëndetin?

Dëshira për t’iu shmangur vapës e sidomos kërkesat e fëmijëve për të notuar, shtyjnë shumë familje që t’i drejtohen pishinave. Mjekët infeksionistë çdo fillimverë...

Ekzemat, nga se shkaktohen dhe si kurohen. Si duhet të ruajmë fëmijët e vegjël

Ekzemat prekin një në çdo pesë individë të paktën një herë gjatë jetës. Shkaqet janë të shumëllojshme, duke nisur nga kontakti me çfarëdolloj produkti...

Aknet adulte, shkaktarët dhe si mund të kurohen

Aknet janë një patologji e zakonshme tek adoleshentet. Rreth 40% e adoloshentëve kanë akne për shkak të ndryshimeve hormonale që ndodhin në organizëm gjatë...

Iu errësua lëkura pasi u infektua me koronavirus, humb jetën mjeku kinez

Mjeku kinez, Hu Weifeng ka humbur jetën pas një beteje pesë mujore me pandeminë e koronavirusit. 42-vjeçari u konfirmua pozitiv me koronavirus që në muajin...

Mos u shqetësoni nga pikat e bardha dhjamore në lëkurë. Ja si mund t’i trajtoni

Formimi i pikave të bardha dhjamore në lëkurë është një 'fenomen’ i zakondshëm. Ato mund t’i shfaqen kujtdo, pavarësisht moshës apo llojit të lëkurës,...

E dini sa minuta duhet të qëndroni në dush? Ja çfarë thonë mjekët

Kaloni një kohë të gjatë në dush? Ekspertët janë të mendimit se 10 minuta janë maksimumi i kohës që duhet të kalosh në dush,...

Keni probleme me mbipeshën?Mos hidhni lëkurat e hudhrave, janë çudibërëse

Shumë amvisa teksa qerojnë thelpinjtë e hudhrave hedhin në kosh lëkurat. Por AgroWeb.org ju këshillon të mos i hidhni më por t’i ruani për...

Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...