E hënë, 20 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Keni probleme me mbipeshën?Mos hidhni lëkurat e hudhrave, janë çudibërëse

Shumë amvisa teksa qerojnë thelpinjtë e hudhrave hedhin në kosh lëkurat. Por AgroWeb.org ju këshillon të mos i hidhni më por t’i ruani për t’i përdorur ato në përgatitjen e disa kurave dhe trajtimeve natyrale në shërimin e shumë problemeve shëndetësore.

Lëkurat e hudhrës janë përdorur që në lashtësi për të mbajtur organizmin në formë, nxitur qarkullimin e gjakut dhe mbi të gjitha për të pastruar organizmin nga të gjitha toksinat.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë përfitimet per organizmin si dhe mënyrat si t’i përdorni ato.

Për largimin e toksinave nga trupi

Zjeni në 250 ml ujë një lugë çaji të mbushur me lëkura hudhre.

Më pas kulloni lëngun dhe lëreni të ftohet.

Do t’ju ndihmojë të largoni toksinat nga trupi.

Kjo kurë konsumohet nga një liugë gjelle tre herë në ditë për një muaj.

Më pas bëni 10 ditë pushim dhe kurën mund ta ripërsërisni edhe për një muaj tjetër.

Për rënie në peshë

Zjeni në një tenxhere të vogël 1 litër ujë. Pasi uji të nisë të vlojë largojeni nga zjarri.

Hidhni në tenxheren ku keni ujin e zier të nxehtë tre duar me lëkura hudhrash.

Kujdes lëkurat e hudhrave duhet t’I hidhni pasi uji ka zierë dhe jo gjatë momentit të zierjes.

Përzjeini mirë dhe lëreni të qendrojë ashtu përgjatë gjithë natës.

Të nesërmen kullojeni lëngun dhe pini dy ose tre gota në ditë për një muaj ose dy muaj në varësi të peshës trupore që keni.

Parandalimi i të ftohurës dhe gripit

Vendosni në një tenxhere të vogël katër pesë lugë gjelle me ujë. Sapo uji të nisë të nxehet shtoni aty një gotë të mbushur plot me lëkura hudhrash.

Sapo masa të nisë të nxjerrë avull thithni avullin përmes hundëve.

Ky trajtim duhet të përgatitet çdo ditë për një ditë dhe do t’ju ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar duke panadaluar viroza të ndryshme të stinës. /AgroWeb.org

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...