E enjte, 28 Tetor, 2021
6.5 C
Tirana

Etiketa

Brexit

Politikani britanik paralajmëron: BE-ja nuk do të ekzistojë pas 10 vitesh

Politikani britanik dhe ish-kryetari i Partisë ‘’Brexit, Nigel Farange ka paralajmëruar se Bashkimi Europian nuk do të ekzistojë më pas 10 vitesh. Në një intervistë...

Britani e Madhe/ Pas Brexit-it, Kina parakalon Gjermaninë për eksport mallrash

Fillojnë të kuptohen efektet e Brexit-it në tregtinë e Mbretërisë së Bashkuar me pjesën tjetër të botës pas daljes nga BE-ja dhe pandemisë. Në...

Brexit mund të sjellë shkëputjen e Skocisë dhe shpërbërjen e Britanisë së Madhe

Nga Jörg Schindler “Der Spiegel”   Të enjten e 6 majit, 5.5 milion skocezë do të zgjedhin një parlament të ri rajonal. Dhe vështirë se ka...

Britania e Madhe në rrezik, Skocia mund të fitojë pavarësinë deri në vitin 2023

Nga Anthony Salamone “Eu Observer” Skocia do të zgjedhë një parlament të ri muajin e ardhshëm. Politikanët e zgjuar nuk e humbasin asnjëherë rastin për...

Brexit dhe shpërbërja graduale e Mbretërisë së Bashkuar

Nga: Peter Kellner “Carnegie Europe” Kryeministri britanik Boris Xhonson i quan ata “katërshja fantastike”. Këto ditë, 2 nga 4 kombet që përbëjnë Mbretërinë e Bashkuar,...

Britania e Madhe zyrtarisht jashtë Bashkimit Europian

Një epokë e re nisi të premten për Mbretërinë e Bashkuar, pasi përfundoi ndarjen zyrtare nga Bashkimi Evropian. Nga mesnata, midis dy palëve, hynë...

Marrëveshja Bruksel-Londër mbi Brexit, çfarë do të ndodhë tani

“Brussels Times” Të rraskapitura por të lehtësuara, Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe, njoftuan të enjten në prag të Krishtlindjes, se kishin arritur dakordësinë mbi...

SHBA-ja e gatshme për lidhje më të forta me Britaninë dhe BE-në pas Brexitit

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump ka uruar Britaninë dhe Bashkimin Evropian për arritjen e marrëveshjes tregtare pas Brexitit, duke thënë se Uashingtoni është...

Marrëveshja BE-Britani e Madhe: Çfarë do të ndodhë tani

Pas muajsh negociatash të vështira, Britania e Madhe dhe BE arritën një marrëveshje historike tregtare. Por ajo ende përballet me disa pengesa në Britaninë...

Arrihet marrëveshja tregtare mes Britanisë së Madhe dhe BE-së pas Brexit

Ps 4 vitesh, Britania e Madhe arriti marrëveshje tregtare pas Brexit-it me Bashkimin Evropian. Qeveria britanike tha se marrëveshja është një lajm fantastik për familjet...

Të fundit

Të gjithë kanë Covid!, po ku shkuan fjalët e Helena Kadaresë!?

Nga: Frrok Çupi Para tre ditësh, Helena Kadare, kur s’ka dalë në publik prej vitesh, doli dhe lëshoi një lutje për rininë. “Ne të rriturit...

Bëri simbolin e shqiponjës dykrenare, Miss Serbia lë garën

Bërja e shqiponjës dy krenare nga Miss Serbia, Valentina Petrovic, ka tërbuar mediat serbe. Bukuroshja ka bërë shqiponjën, teksa ka pozuar me Miss Kosovën...

Zi në Ministrinë e Kulturës, ndërron jetë regjisorja e njohur

Një lajm tragjik ka ardhur sot nga Kosova, ku regjisorja e njohur Burbuqe Berisha, ka ndërruar jetë në ambientet e Ministrisë së Kulturës. Figura...

Një Kastriot i panjohur nga Dalmacia

Nga: Pëllumb Xhufi Emri dhe fama e Gjergj Kastriot Skënderbeut, e kthyen heroin në një referencë historike dhe element identifikimi kombëtar e kulturor për shqiptarët...

“Do shpërndajmë 1050 shtëpi”, Ahmetaj zbulon vendimin e qeverisë

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, ka zbuluar vendimin e qeverisë për Rindërtimin, ku në dy vjetorin e tërmetit do të shpërndahen 1050 shtëpi. Ahmetaj ka hedhur...