E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Britani e Madhe/ Pas Brexit-it, Kina parakalon Gjermaninë për eksport mallrash

Fillojnë të kuptohen efektet e Brexit-it në tregtinë e Mbretërisë së Bashkuar me pjesën tjetër të botës pas daljes nga BE-ja dhe pandemisë. Në fund, po rezulton se Kina ka përfituar mbi të gjitha: për herë të parë që kur ekzistojnë studimet statistikore të këtij lloji, sasia e mallrave nga Pekini që mbërrin në portet britanike tejkaloi ato që mbërrinin nga Gjermania, deri në këtë moment partneri kryesor tregtar i Londrës.

Ky pohim bazohet në një sondazh nga Zyra Kombëtare e Statistikave: në tremujorin e parë të këtij viti, mallrat e importuara nga Kina u rritën me 66% krahasuar me vëllimet e regjistruara në fillim të vitit 2018 dhe arritën një vlerë totale prej 16.9 miliardë paund. Gjatë së njëjtës periudhë, importet nga Gjermania ranë me 25%, në total 12.5 miliardë £.

Sondazhi statistikor ka treguar se si shkëmbimet midis Britanisë së Madhe dhe pjesës tjetër të Evropës janë shterur, pothuajse deri në ndërprerje, pas Brexit-it. Mbi të gjitha për shkak të pasigurisë së rregullave dhe procedurave burokratike.

Instituti kombëtar i statistikave zbuloi kështu që importet e mallrave gjermane filluan të bien që nga mesi i vitit 2019, në momentin e pasigurisë maksimale rreth rregullave të Brexit. Sektori i sallonit të makinave i lidhur me prodhuesit gjermanë të makinave u prek më shumë se të tjerët, në një kohë kur dërgesat e modeleve të reja u pezulluan, përsëri për shkak të disiplinës së re Brexit.

Që kur filluan këto lloj studimesh statistikore, duke filluar në 1997-ën, Gjermania ka qenë gjithmonë burimi më i madh i importeve të MB-së, përveç një periudhe gjashtë-mujore në fund të vitit 2000 dhe në fillim të vitit të ardhshëm, kur Shtetet e Bashkuara për pak kohë zunë vendin e parë.

Lexo edhe :   Ministrja gjermane e familjes Franciska Gifei humb doktoraturën për plagjiaturë
Lexo edhe :   Gjermani/ Nëna shqiptare rrëmbehet me fëmijën e saj, dyshimet e para

Përkundër një rënieje prej 23.1% të tregtisë totale me vendet e BE-së gjatë periudhës së sondazhit, BE-ja mbetet ende partneri më i madh tregtar i Mbretërisë së Bashkuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...