E premte, 25 Shtator, 2020
27 C
Tirana

Etiketa

Ballkanin

Austria rihap kufijtë ajrorë me Ballkanin

Austria ka vendosur sot që të heqë ndalesën e fluturimeve për shkak të koronavirusit me 18 vende. Duke filluar nga data 1 gusht, avionët lejohen...

Greqia paralajmëron se do të mbyllë kufijtë me Ballkanin

Specialistët grekë paralajmërojnë se ndoshta duhet shqyrtuar edhe mbyllja e përkohshme e kufijve me vendet e Ballkanit. Specialisti i sëmundjeve infektive, Charalambos Gogos ka shprehur...

Hapja e kufijve në pikëpyetje, BE mund t’i mbajë mbyllur edhe pas 1 korrikut për Ballkanin

Kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian mund të mbeten të mbyllur për qytetarët e Kosovës dhe vendeve tjera të rajonit të Ballkanit Perëndimor, edhe...

Ja pse BE po e humbet Ballkanin nga tentativat ruse, kineze dhe turke

Me “lodhjen nga zgjerimi“, BE po humbet mjaft nga influenca e saj në rajonin e Ballkanit. Aktorë të tjerë duan t‘i joshin këto vende,...

Si Bashkimi Evropian “ballkanizoi” Ballkanin

Nga Katerina Kolozova “Al Jazeera” Më 18 tetor, Franca kundërshtoi e vetme nisjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërisë; për anëtarësimin e tyre...

Makron e mashtroi Ballkanin, pasi synon t’i marrë Gjermanisë drejtimin e Evropës

Nga Kurt Bassuener & Toby Vogel “EU Observer” Kur qytetarët imponuan rrëzimin e regjimit në Maqedonisë së Veriut në vitin 2016, ai ishte një moment...

Deklarata ‘befasuese’ e Mike Pompeo: SHBA dëshiron që Greqia ta udhëheqë Ballkanin

Sekretari i Shtetit amerikan, Mike Pompeo nënvizon se SHBA kërkon të fillojë bisedimet me kryeministrin Kirijakos Micotakis, me qëllim që Greqia të luajë një...

Deklarata befasuese e kryeministrit maqedonas: Greqia duhet të udhëheqë Ballkanin

Kryeministri i Shkupit, Zoran Zaev ka befasuar disi me deklaratën e tij gjatë një interviste dhënë për “IBNA”, teksa u shpreh se “Greqia duhet...

Bota s’duhet ta braktisë Ballkanin, përballë ndërhyrjes në rritje të Rusisë

Nga Tim Marshall “The National” NATO nuk është e sigurt në vetvete, BE-ja është e përçarë si kurrë më parë, Rusia është tek dera, dhe...

Pezullimi i zgjerimit të BE-së në rajon, do e zhysë Ballkanin në kaos dhe regjime autoritare

Nga Misha Savic & Slav Okov, “Bloomberg View” Entuziazmi në Maqedoninë e Veriut po venitet, teksa Bashkimi Europian po zvarrit mbajtjen e premtimit, për çeljen...

Të fundit

Petro Koçi emërohet në krye të PS së Fierit

Zv. ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka marrë një tjetër post politik. Mësohet se atij i është besuar drejtimi i degës së Partisë Socialiste në...

Virusi godet sërish Lombardinë, regjistrohen shifrat më të larta pas karantinës

Në Itali shifrat e Covid-19 janë në rritje, dhe bilanci është negativ, megjithëse në Europë ka dhe më keq, në shtete si Franca dhe...

Makthi i sekserit të Vjosës

Nga Mero Baze Në pranverën e vitit 2001, në kulmin e fushatës elektorale, kur kryeministër ishte Ilir Meta, anektoda më e përhapur në Tepelenë, ishte...

Këshilli Bashkiak i Shkodrës padit Voltana Ademin

Këshilli bashkiak socialist i Shkodrës ka paditur kryetaren demokrate në detyrë, Voltana Ademin. Padia është ngritur kundër vendimit që Ademi ka marrë për “Miratimin e...

Itali/ Arrestohen dy shqiptarë në Itali, u kapën me hashash dhe kokainë

Ditën e sotme janë arrestuar dy të rinj shqiptarë nga policia italiane. Ata akuzohen për tregtimin e lëndëve narkotike. Shqiptarët janë të moshës 24 dhe...