E mërkurë, 21 Tetor, 2020
8 C
Tirana

Pezullimi i zgjerimit të BE-së në rajon, do e zhysë Ballkanin në kaos dhe regjime autoritare

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

Ahmetaj përplaset me Bardhin për inceneratorët: Pusho se do të nxjerr bojën

Ministri Arben Ahmetaj përmes një ndërhyrjeje telefonike në “Opinion”, ka debatuar ashpër me Sekretarin e Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi për inceneratorët. Ish-deputeti Enkelejd Alibeaj...

Nga Misha Savic & Slav Okov, “Bloomberg View”

Entuziazmi në Maqedoninë e Veriut po venitet, teksa Bashkimi Europian po zvarrit mbajtjen e premtimit, për çeljen e bisedimeve të anëtarësimit. Ngrirja e procesit të zgjerimit të unionit, në rajon, rrezikon të sjellë pasoja të tmerrshme në të gjithë Ballkanin Perëndimor të paqëndrueshëm.

Vendet e rajonit, të sfilitura nga luftërat e përgjakshme pas shpërbërjes së Jugosllavisë, janë të dëshpëruara për t’iu bashkuar Bashkimit Evropian. Shqipëria, Bosnje Hercegovina, Mali i Zi, Kosova dhe Serbia, po presin gjithashtu në radhë.

Por me zyrtarët në Bruksel, që po harxhojnë aktualisht energji në beteja e pushtetit mbi postet më të rëndësishme në BE-së, shumica e vendeve anëtare hezitojnë që të mirëpresin anëtarë të rinj. Politikanët në Ballkan, e kanë të vështirë t’ia shpjegojnë këtë bllokim 18 milionë qytetarëve të tyre, të cilët dëshirojnë paga më të larta, dhe një jetë pa korrupsion.

Shumë prej tyre synojnë të emigrojnë. “Nëse nuk fillojmë bisedimet e pranimit në BE-në këtë vit, kjo për mua do të thotë që nuk ka një perspektivë evropiane”– u shpreh Nikola Dimitrov, ministri i jashtëm i Maqedonisë Veriore, pasi Brukseli shtyu sërish marrjen e një vendimi mbi fillimin e negociatave me Shkupin.

“Nëse data e fillimit të bisedimeve shtyhet prapë, unë nuk do të kem më kurajën t’i flas popullit tim, qytetarëve të mi për një të ardhme në BE”- theksoi ai. Maqedonia e Veriut, ka bërë më shumë se sa shumica e vendve të tjera të rajonit, për të lehtësuar anëtarësimin në union.

Këtë vit, ajo i dha fund një mosmarrëveshje afatgjatë me Greqinë mbi çështjen e emrit, duke zhbllokuar menjëherë anëtarësimin e saj në NATO, që pritet të ndodhë shumë shpejt. “Në rast se Maqedonia e Veriut nuk shpërblehet në mënyrën e duhur për progresin e arritur, mesazhi për vendet e tjera në rajon do të jetë i qartë: Mos shpresoni se do të ndodhë ndonjë gjë!”- thotë Marko Kmezic, studiues në Qendrën për Studimet mbi Evropën Juglindore në Universitetin e Gracit në Austri.

Lexo edhe :   Rama ftesë të huajve: Ejani në Shqipëri, vendi më i sigurtë në Europë

Me pezullimin e procesit të hyrjes në BE, tensionet brenda vendeve të Ballkanit po rriten ndjeshëm. Protesta anti-qeveritare, kanë ndodhur në Serbi, Shqipëri, Mal të Zi dhe Bosnje Hercegovinë. Tetë  muaj pas zgjedhjeve parlamentare, kjo e fundit nuk ka ende një qeveri. Marrëdhëniet midis Serbisë dhe Malit të Zi, janë në nivelin më të ulët që nga ndarja e tyre paqësore në vitin 2006, për shkak të një konflikti mbi Kishën Ortodokse. Raportet Serbi-Kosovë, mbeten tepër të tensionuara.

Lexo edhe :   Rama ftesë të huajve: Ejani në Shqipëri, vendi më i sigurtë në Europë

Bisedimet e ndërmjetësuara nga Brukseli, për t’i dhënë fund konfliktit mes tyre, janë bllokuar që nga viti i kaluar. Ka një lloj pritshmërie se samiti i korrikut në Paris, nën drejtimin e Emmanuel Macron dhe Angela Merkelit me vendet e Ballkanit, do të ndihmojnë në fillimin e bisedimeve për një paqe të qëndrueshme mes Prishtinës dhe Beogradit.

Gjithsesi, deri më sot nuk është caktuar asnjë datë e re për bisedimet. Disa vende kanë sinjalizuar se ata i kuptojnë problemet me të cilat përballet BE-ja. “Blloku ka probleme me zgjedhjen e drejtuesve të rinj, të cilat duhet zgjidhur”, u tha gazetarëve Ivica Dacic, zëvendëskryeministër dhe ministër i jashtëm i Serbisë. “Mund të duhet të kalojnë muaj, për të parë se në cilin drejtim do të shkojë BE-ja”, tha ai.

Por pa një angazhim dhe mbikëqyrje të fortë të rajonit që kërcënohet nga lufta, analistët parashikojnë një atmosferë të brishtë në Ballkanin Perëndimor. Kjo rrezikon përshkallëzimin e luftës për pushtet në rajon midis Perëndimit, Rusisë, Kinës dhe Lindjes së Mesme. “Politika rajonale është në kaos”- shprehet Timothy Less, udhëheqës i projekteve në Forumin për Gjeopolitikën në Kolegjin Darvin në Kembrixh.

“Unë parashikoj ndodhjen e më shumë trazirave politike gjatë disa viteve të ardhshme, dhe një rënie në autoritarizëm, teksa njerëzit e nervozuar – veçanërisht ata të shtresës rurale dhe klasës punëtore – do t’u bëjnë thirrje udhëheqësve të tyre, që të ruajnë rendin dhe sigurinë”, përfundoi ai./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...