E enjte, 29 Tetor, 2020
8 C
Tirana

Etiketa

Ballkanin

Pikat e nxehta të krimit të organizuar në Ballkanin Perëndimor, roli i Shqipërisë

Një raport i ri arrin në përfundimin se trafiqet ilegale që rrjedhin përmes porteve, qyteteve dhe pikave kufitare të Ballkanit Perëndimor mundësohen nga një...

“Turqia nuk i përshtatet BE-së”, kandidati i PPE, Weber: Europa e paplotë pa Ballkanin

Kandidati i Partive Popullore Europiane, Mafred Weber në një samit në Bukuresht shprehet se Bashkimi Europian nuk do të ishte i plotë pa pasur...

Bota në pragun e Luftës së Madhe, Evropa s’duhet të shndërrohet në Ballkanin e ri

Nga Carl Bildt “European Council on Foreign Relations”/ Njëqind vjet më pare, “heshtën” armët në Frontin Perëndimor. Për 4 vite të gjata, miliona burra...

Radikalizimi i heshtur po e largon Ballkanin nga Evropa

Nga Valentina Brini “eastwest.eu”/ Bruksel - Në Shqipëri, Bujar Hysa u dënua me 18 vjet burg për nxitjene terrorizmit dhe rekrutimin e luftëtarëve për në...

Eksperti amerikan i Sigurisë: Ballkanin e pret një fat i tmerrshëm. SHBA dhe BE të hapin sytë

Nga Luka Coffey, “Arab News”/Vitet e fundit, vëmendja e Evropës është përqendruar kryesisht në pushtimin e Ukrainës nga Rusia, krizën e refugjatëve, dhe rritjen...

Media në Ballkanin Perëndimor nën sulmin e qeverive dhe oligarkëve

Nga Toby Vogel “European Western Balkans”/ Ndryshimet e shpeshta të pronësisë; shkarkimet në dukje rastësore nga puna; ndryshimet e papritura në të ardhurat e...

Tronditet BE/Raporti sekret i Londrës: Rusia po gllabëron Ballkanin

Një raport sekret britanik i publikuar nga B92 bën të ditur se Ballkani ka ikur nga orbita e BE-së dhe atij po afrohet Rusia,...

Moska ‘kontrollon’ Ballkan/Karpushin: Imagjinatë e Perëndimit

Marrëdhëniet Shqipëri-Rusi vijojnë të mbeten në nivel minimal. Ambasadori rus në vendin tonë Aleksandër Karpushin në një intervistë për Ora News, thotë se dialogu...

Prestigjiozja austriake fundos Ramën: Viena bisedime me Ballkanin për emigrantët

Plani i qeverisë së Vienës për ngritjen e një kampi emigrantësh në Ballkan vijon të jetë në qendër të diskutimeve për mediat austrike. E përditshmja...

Një qasje e re për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Hannes Swoboda & Maria Eleni Koppa, “European Council of Foreign Relations”/Pas viteve neglizhence, në shkurt të këtij viti Komisioni Evropian, paraqiti një strategji të...

Të fundit

“Ne ia dolëm”, Agron Llakaj me bashkëshorten shërohen nga COV*D-19

Agron Llakaj së bashku me bashkëshorten, kanë fituar betejën me COVID-19. Ai ka rrëfyer se për 20 ditë kanë qenë të infektuar, dhe tashmë...

Lëreni Lulin, të ketë të paktën armiqtë e vet

Nga: Mero Baze I gjithë ky debati mbi agresionin e Lulzim Bashës ndaj Topallit, Patozit, Murrizit apo Hajdarit, vlen si debat etik, por nuk është...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Rezarti rikthehet në “Shiko Kush Luan” (VIDEO)

Pas largimit të tij nga emisioni “Shiko Kush Luan”, Rezart Veleshnja ka qenë emri më i lakuar në mediat rozë. Menjëherë vendin e aktorit...

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një...

Infektohet Belinda Balluku, ministrja futet në izolim

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, është infektuar me COVID-19. Lajmi në fjalë është bërë publik nga vetë ministria, e cila njofton se Balluku...