E shtunë, 11 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Etiketa

Ballkanin

Maqedonia mban peng Ballkanin

Duke qenë se Maqedonia  ka hequr emrin e Aleksandrit të Madhe nga aeroporti, atëherë sigurisht që ka shpresë për Ballkanin, i cili është burimi...

Deklaratat e rrezikshme të Erdogan, bombë për Ballkanin

Ballkani është kufiri i ri i Bashkimit Evropian, megjithëse ka qenë gjithmonë zona e ndarjes midis Lindjes dhe Perëndimit. Tani ai u kthye në qendër...

Surpriza e hidhur e Macron për Ballkanin

Fjalimi i Emmanuel Macron në Parlamentin Europian ishte krisma e parë për hapjen e fushatës zgjedhore europiane në vitin 2019. Pasi dëgjuam fjalimin e...

SHBA në ‘alarm’ për Ballkanin Perëndimor: S’duhet të presim, Rusia dhe Turqia…

Shtetet e Bashkuara duhet të vazhdojnë angazhimin për të ndihmuar vendet e Ballkanit Perëndimor, u shprehën pjesëmarrësit në një seancë dëgjimore të zhvilluar se...

Turqia po pushton paqësisht Ballkanin Perëndimor

Turqia është konsideruar gjithmonë një urë midis Lindjes dhe Perëndimit. Gjurma gjeografike e saj prek dy kontinente; zona e saj e madhe, popullsia dhe...

A po destabilizon Turqia Ballkanin?

Nga Janusz Bugajski,“Center for European Policy Analysis”/Ndikimi në rritje i Turqisë në Ballkan, ka shtuar frikërat lokale se qeveria e Rexhep Tajip  Erdogan, mund...

Video/“T’u pimë gjakun jobesimtarëve”, Kalifati pushton Ballkanin

Arrestimet e bëra në ditët e fundit nga policia italiane midis Foggia dhe Torino konfirmojnë dy grupe të xhihadizmit atje: e para, është se...

BE investon milionat për Shqipërinë e Ballkanin

Shqipëria do të ketë fatin e madh pasi Banka Evropiane e Investimeve do të investojë miliona dollarë në përmirësimin e infrastrukturës rrugore. Kjo strategji,...

S’ka mrekulli, me Ballkanin po bëhet shaka. Shqipëria i ka sytë nga Turqia  

“Shumë faktorë e kanë sjellë Ballkanin në krye të jo pak krizave ku më e fundit si ajo e refugjatëve, të cilat tronditën thellësisht...

Rruga drejt BE-së/Bashkë apo ndarazi; Skenarët që dobësojnë Ballkanin

Teorikisht më 2025 dy shtete të Ballkanit mund të anëtarësohen në BE, sipas strategjisë së re të Komisionit të BE. Ekspertët e Evropës Juglindore...

Të fundit

Komshiq: Protestat në Beograd kanë të bëjnë me Kosovën

E ardhmja e Ballkanit është në BE dhe protestat në Beograd nuk kanë të bëjnë me Coronën, por me Kosovën, thotë për DW Zhelko...

Treni përplas një makinë në Domje të Tiranës

Policia bën me dije se treni i linjës Durrës-Kashar ka përplasur një mjet në fshatin Domje, mëngjesin e sotëm. Makina me drejtues shtetasen E.M gjatë...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Rikthehen protestat në Serbi, qindra njerëz përleshen me policinë jashtë parlamentit

Serbia është përfshirë sërish nga protesta të dhunshme, teksa qindra njerëz janë përleshur përsëri me policinë jashtë Parlamentit në Beograd. Bëhet me dije se policia...

Pas ndeshjes/ Olsi Rama e quan burrëror Partizanin në derbi, shigjeton Sormanin

Partizani ishte shumë pranë fitores mbrëmjen e djeshme, derisa një gol nga Muçi i shoi të gjitha shpresat në minutat shtesë. Partizani po udhëhiqte derbin...