E martë, 27 Tetor, 2020
19 C
Tirana

Greqia paralajmëron se do të mbyllë kufijtë me Ballkanin

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Specialistët grekë paralajmërojnë se ndoshta duhet shqyrtuar edhe mbyllja e përkohshme e kufijve me vendet e Ballkanit.

Specialisti i sëmundjeve infektive, Charalambos Gogos ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me turistët e ardhur nga Serbia, por edhe me personat që vijnë nga Shqipëria.

“Vendet fqinje me ne janë më të rrezikshmet. Psh nga Shqipëria kishim edhe raste nga greke që shkuan atje edhe në Patra trajtuam në spital pacient që shkoi në Shqipëri dhe është në gjendje serioze ndërsa edhe familjaret janë gjetur pozitive. Ka të dhëna që po vijnë raste të prekurish nga Shqipëria. Kemi edhe problemin e punëtorëve sezonal që vijnë nga Shqipëria. Por Serbia është problem kryesor në këto momente. Dhe vlerësoj se duhet të mbeten të mbyllura kufijtë deri ne 15 korrik siç është vendosur”, tha ai për televizionin privat SKAI.

Edhe zyrtarët e qeverisë greke po e shohin si mundësi mbylljen totale të kufijve tokësore ballkanike. Ata sqarojnë se kjo masë ekstreme do të merret vetëm në rast të një rritje kolosale të rasteve. Problematika e re është edhe karantinimi i të gjithë turistëve që rezultojnë pozitiv, pasi mbërrijnë.

Lexo edhe :   Mitsotakis: E drejta e Greqisë për t’u zgjeruar me 12 milje nuk diskutohet

Shqetësim ka pasur në rastin e disa turistëve që u testuan dhe dolën pozitivë në ishullin e Thasos në verilindje të Greqisë dhe në Kavala. Të gjithë ata ishin asimptomatikë dhe nuk dihet se me sa persona të tjerë kanë kontaktuar.

Vlen të përmendim se ditët e fundit thuajse 60% e rasteve të të prekurve që deklarohen në Greqi janë turistë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Janë veprime fëmijësh”, reagon ish banorja e ‘Big Brother’ që i zuri vendin

Në puntatën e radhës në emisionin “Dy Botë” në Rtv Ora, nisi moderimin e emisionit Xhensila Pere, kjo një prurje e re. Ajo ka folur...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

Kryemadhi-Veliajt: I ke deklaruar fustanet Dolce & Gabbana të gruas, po vilat?

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, i është përgjigjur të gjitha akuzave të parashtruara nga ana e kryebashkiakut Veliaj, për vilën private në Gjirin e...

Kryemadhi: I qëndrojmë marrëveshjes së 5 qershorit, Rama ka frikë për zgjedhjet

Në një bashkëbisedim me gazetarët, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka përshëndetur deklaratën e Komisionerit për Zgjerim i Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi. Ai kërkon...

“S’e prisnim kaq të frikshme”/Mjeku shqiptar zbulon moshat më të prekura

Mjeku urolog në spitalin e Brescia-s, doktor Julian Balla ka thënë se ishte e pritshme kjo valë e dytë e pandemisë, por jo një...