E enjte, 21 Tetor, 2021
16.5 C
Tirana

Etiketa

zjarre

Shpërthejnë 10 mina të Luftës II Botërore në Dropull

Disa shpërthime të fuqishme janë raportuar pak minuta më parë nga Dropulli i Gjirokastrës. 10 mina të Luftës së Dytë Botërore, kanë shpërthyer nga...

Po ‘digjet’ Italia, termometri shënon 48.8 gradë

Italia po përjeton tmerre nga zjarret që vijojnë të djegin prej ditësh tashmë. Por sikur të mos mjaftonte kjo, në Itali termometri ka shënuar...

Zjarret në Greqi/ “Nuk fle, hedh ujë në shtëpi”, gazetarja qan për të moshuarin

Si në vendin tonë, edhe në Greqi po vijojnë ditët e ferrit. Flakët po shpërndahen më gjerë, nga pyjet deri brenda shtëpive. Banorët janë...

Posta e mëngjesit/ Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit

Njihuni me titujt kryesorë Von Cramon: Përparimi i dialogut Kosovë-Serbi, pasi të mbahen zgjedhjet në të dy vendet Pa vaksinë, s’ka argëtim në Kosovë Osmani autorizon operacion...

Situata është kritike, Athina e mbuluar nga tymi

Zjarret masive që kanë pushtuar Greqinë vazhdojnë të përhapen, të ndihmuar nga era, e cila është parashikuar të jetë e fortë të shtunën. Nga veriu...

Tri vdekje nga përhapja e zjarreve në bregdetin mesdhetar të Turqisë

Të paktën tre persona vdiqën si rezultat i zjarreve në rajonin bregdetar të Antalias në Turqi, ndërsa më shumë se 120 u plagosën, njoftoi...

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Zjarret masive në Kaliforni, tymi mbërrin deri në Evropën Veriore

Kalifornia po përballet me zjarret më të mëdha në 18 vitet e fundit. Tymi i shkaktuar nga zjarret masive ka mbuluar një pjesë të...

Trump shpall gjendjen e katastrofës madhore

Disa nga zjarret më të fuqishëm që janë parë ndonjëherë në shtetin perëndimor amerikan të Kalifornisë vazhduan të përhapen me furi të shtunën, duke...

FOTO/ Zjarre masive në Greqi, forca të shumta zjarrfikëse ndodhen në terren

Kodrinat dhe fshatrat pranë qytetit të Korintit në Greqi janë përfshirë nga zjarre masive. Sipas mediave greke, më shumë se 20 avionë zjarrfikës janë angazhuar...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...