E diel, 17 Janar, 2021
5 C
Tirana

FOTO/ Zjarre masive në Greqi, forca të shumta zjarrfikëse ndodhen në terren

Kodrinat dhe fshatrat pranë qytetit të Korintit në Greqi janë përfshirë nga zjarre masive.

Sipas mediave greke, më shumë se 20 avionë zjarrfikës janë angazhuar nga ajri për të shuar flakët. Autoritet kanë bërë thirrje që të shpallet gjendje e jashtëzakonshme në vend.

Ndërkohë, banorët e fshatrave dhe kampeve verore janë detyruar të largohen për shkak të rrezikut.

Mësohet se rreth 260 forca zjarrfikëse tokësore ndodhen në terren, për të mbajtur zjarret në kontroll. Dyshohet se flakët kanë shkrumbuar më shumë se 10 shtëpi dhe mijëra hektarë tokë bujqësore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Veliaj-Bashës: Sa të jem unë kryetar bashkie nuk të jap leje për vilën e 5-të

Nga Kavaja, ku zhvilloi një takim me strukturat e PS-së, drejtuesi politik i socialistëve për qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, tha se kreu demokrat...

Beteja e humbur e Lulzim Bashës me kauzën e varfërisë

Nga: Alfred Peza Nëse historia e demokracive te vjetra e të reja, ka patur ndonjëherë ndonjëherë një rast tipik kur një lider politik e ka...

Covid-19/ Kina ndërton spitalin me 1,500 shtretër për vetëm 5 ditë (Foto)

Kina ka përfunduar ndërtimin e një spitali me 1,500 dhoma për pacientët me Covid-19 ,për të luftuar një rritje të infektimeve, për të cilat...

Pandemia/ Austria vazhdon izolimin deri më 7 shkurt

Austria e ka zgjatur masën e izolimit deri më 7 shkurt, teksa autoritetet shprehen të alarmuar për rritje të rasteve për shkak të varianteve...

Rindërtimi dhe pandemia/ FMN: Qeveria duhet të ketë plane rezervë

Intervistë me shefen e misionit të FMN-së për Shqipërinë, Yan Sun Në rast të një pandemie më të rëndë, autoritetet do të duhet të ndërmarrin...