E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan historinë.

Djegia e Bibliotekës së Madhe të Aleksandrisë

Biblioteka e Aleksandrisë përmbante pasuri të pallogaritshme:Njohuritë mbi botën antike, të ruajtura në gjysmë milioni rrotulla nga Asiria, Greqia, Persia, Egjipti dhe India. Studiues nga e gjithë bota shkonin atje për të studiuar dhe punuar, përfshirë Euklidin dhe Ptolemeun. Biblioteka u ndërtua nën sundimin e Ptolemeut I, një gjeneral i Aleksandrit të Madh dhe themeluesit të Egjiptit Ptolemaik, në vitin 283 Para Krishtit.

Zjarri që e shkatërroi atë mbetet ende sot objekt debatesh. Plutarku pretendon se ai u shkaktua nga Jul Çezari gjatë përpjekjes për pushtimin e qytetit në vitin 48 Para Krishtit. Shumica e studiuesve, besojnë se një degë e bibliotekës mbijetoi në tempullin e Serapeum, por u shkatërrua në vitin 391 Para Krishtit nga Teofili, Peshkopi i Aleksandrisë dhe pasuesit e tij të krishterë, që më vonë ndërtuan aty një kishë.

Zjarri i Madh i Londrës

Ai ra gjatë Murtajës së Zezë, dhe shkatërroi mbi 13.000 shtëpi, duke lënë të pastrehë mbi 100.000 njerëz. Në datat 2- 6 shtator 1666, zjarri zhduku pjesën më të madhe të qytetit mesjetar, dhe dëmtoi ndërtesat e famshme, sikurse është Katedralja e Shën Palit.

Njerëzit u larguan nga shtëpitë me aq sende sa mundën të merrnin. Rindërtimi i Londrës, zgjati mbi 30 vjet. Por plani i ri urbanistik zgjeroi rrugët dhe parashikoi ndërtimin e godinave më të mëdha dhe luksoze. Zjarri i Londrës, krijoi gjithashtu dy industri krejt të reja:atë të sigurimit të pronës dhe brigadat e zjarrfikësve.

Zjarri i Madh i Nju Jorkut

Zjarr i Madh i Nju Jorkut ndodhi në vitin 1835, në mesin e një epidemie të kolerës. Mbrëmjen e ftohtë të 16 dhjetorit 1835, një depo në qendër të qytetit mori flakë. Erërat e forta u përhapën me shpejtësi duke rrafshuar mbi 17 lagje të qytetit. Furnizimi me ujë i qytetit ishte i pamjaftueshëm për frenimin e tij. Gjithsesi pas asaj tragjedie pati shumë inovacione. Ujësjellësi Kroton, i inauguruar në majin e vitit 1837, garantoi 40 milionë litra ujë në ditë, gjë që u garantonte zjarrfikësve atë që u duhej për të luftuar me flakët, dhe ujë të pastër për pronarët e shtëpive dhe bizneseve .

Zjarri i Madh i Çikagos

Ai zgjati nga 8 deri më 10 tetor 1871, shkaktoi 300 të vdekur, dhe mbi 90.000 të pastrehë. Një e treta e qytetit u shkatërrua. Por “Rindërtimi i Madh” që ndodhi pas zjarrit e transformoi Çikagon, duke e shndërruar atë në një qendër të re dhe të fuqishme të biznesit. Komunitetit iu dhuruan mbi 10 milion dollarë. Kjo solli një investim të madh të kapitalit në qytet, që kishte një pozitë gjeografik të lakmueshme si një urë lidhëse midis burimeve natyrore të pjesë së brendshme të SHBA-së, Bregut Lindor dhe Evropës.

Zjarri në një fabrikë veshjesh në Nju Jork

Ngjarja e rëndë ndodhi më 25 mars 1911. Zjarri vrau 146 punonjës, shumica gra të reja dhe emigrantë, shumë prej të cilëve kishin shkuar në Shtetet e Bashkuara me shpresën e një jete më të mirë. Zjarri bashkoi sindikatat, teksa protestat mbi incidentin, ushtruan presion mbi qeverinë kombëtare që të ndërmerrte veprime për të mbrojtur punëtorët. Ajo ngjarje çoi në miratimin e ligjeve të reja të sigurisë në vendin e punës.

Zjarri që dogji Rajhshtagun gjerman

Zjarrvënësit i vunë flakën Rajhshtagut, selia e parlamentit gjerman, më 27 shkurt 1933. Adolf Hitler, një politikan në rritje, që sapo ishte emëruar Kancelari i Rajhut 1 muaj më parë, i fajësoi komunistët për atë ngjarje. “Zjarri i Rajhshtagut ishte thelbësor për konsolidimin e pushtetit të Hitlerit”- thotë Benxhamin Het, profesor dhe autor i librit “Djegia e Rajhshtagut’. “Ai siguroi një pretekst për një ligj të emergjencës, i njohur jo zyrtarisht si Dekreti i Zjarrit në Rajhshtag – që e rrëzoi kushtetutën demokratike të Vajmarit, dhe i dha fund lirisë së fjalës dhe tubimit, privatësisë së postës dhe lirisë nga arrestimi pa një akuzë konkrete”- tha ai.

Burimi i lajmit: https://www.history.com/news/fires-changes-reform

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk ia doli dot mbanë, koronavirusi i merr jetën mjekut 48-vjeçar

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku në Shqipëri. Fatkeqësisht ka ndërrruar jetë si pasojë e COVID 19 mjeku Bledi Nini, 48 vjeç. Ai...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...