E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Po ‘digjet’ Italia, termometri shënon 48.8 gradë

Italia po përjeton tmerre nga zjarret që vijojnë të djegin prej ditësh tashmë. Por sikur të mos mjaftonte kjo, në Itali termometri ka shënuar 48.8 gradë.

Një temperaturë kaq e lartë nuk ishte regjistruar kurrë më parë në Evropë. Dje në orën 13:14 në Sirakuzë, në provincën italiane të Siçilisë termometri shënoi 48.8 gradë celsius.

Gjithashtu në Siçili, në Catenanuova në provincën Enna, në gusht 1999 një stacion jozyrtar kishte regjistruar 48.5 gradë.

Italia është ‘pushtuar’ nga zjarret prej ditësh, e ndërsa temperaturat e larta kanë ndikuar edhe në përkeqësimin e situatës.

Rajonet e Kalabrisë dhe Siçilisë kanë apeluar ndaj qeverisë që të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme. Këto dy zona prej ditësh janë duke u përballur me situatë kritike për shkak të zjarreve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...