E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Tri vdekje nga përhapja e zjarreve në bregdetin mesdhetar të Turqisë

Të paktën tre persona vdiqën si rezultat i zjarreve në rajonin bregdetar të Antalias në Turqi, ndërsa më shumë se 120 u plagosën, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu.

Më shumë se 55 njerëz po merrnin trajtim mjekësor, shtoi Anadolu, duke cituar autoritetin e menaxhimit të fatkeqësive AFAD. Midis të mërkurës dhe të enjtes, një total prej 41 zjarresh në pyje shpërthyen në 13 provinca, tha Bekir Pakdemirli, Ministri i Bujqësisë dhe Pylltarisë i Turqisë në Twitter.

Shumica e tyre janë mbyllur ndërkohë. Midis rajoneve ku kishte edhe më shumë zjarre ishin Mersini dhe Alanja. Sipas Pakdemirli, 29 helikopterë dhe mbi 1,800 shpëtues janë vendosur ndërsa puna e shuarjes vazhdon. Erërat e forta thuhet se shtynin përhapjen e shpejtë të zjarreve dhe disa vende duhej të evakuoheshin. Sidoqoftë, nuk ka pasur raporte të evakuimeve të hoteleve në rajon, i cili është një destinacion popullor për turistët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...