E mërkurë, 20 Janar, 2021
8 C
Tirana

Zjarret masive në Kaliforni, tymi mbërrin deri në Evropën Veriore

Kalifornia po përballet me zjarret më të mëdha në 18 vitet e fundit. Tymi i shkaktuar nga zjarret masive ka mbuluar një pjesë të gjerë të Amerikës së Veriut e madje ka mbërritur edhe Evropën Veriore.

Sipas të dhënave të shërbimit evropian të monitorimit të atmosferës Copernikus, zjarret që nisën në mesin e gushtit në Kaliforni dhe Kolorado janë më intensivë se mesatarja e atyre të viteve 2003-2019.

Oregoni dhe Uashingtoni kanë parë zjarre serioze të shpërthejnë që nga fillimi i shtatorit, pas të nxehtit të kohëve të fundit dhe kushteve të thata dhe me erë. Shkencëtarët kanë përdorur vëzhgimet nga satelitë për të monitoruar aktivitetin e zjarreve në botë.

Këtë vit, aktiviteti i tyre në SHBA ka qenë dhjetëra e qindra herë më intensiv se mesatarja nga viti 2003-2019 në të gjithë vendin por edhe në shtetet e prekura më shumë – thonë ata.

Të paktën 25 persona kanë humbur jetën nga zjarret vetëm në Kaliforni.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...

“Po vdes, dua të dhuroj 985.000 euro”, ja si u mashtrua familja nga Mamurrasi

Mbrëmjen e sotme në “Fiks Fare” është bërë një denoncim ku një famije nga Mamurrasi ka rënë pre e një mashtrimi. “Dua të dhuroj 985.000...

U kap me 16 kg ka*abis, arrestohet shqiptari në Britani (Emri)

Një shqiptar është arrestuar në Britani për kultivim kanabisi. 33-vjeçari me emrin Mirjan Smakaj punonte si kupshtar në një fabrikë droge në Gorse Hill. Në...