E hënë, 17 Maj, 2021
26 C
Tirana

Etiketa

studim

Studimi: Antitrupat mbeten në trupin e njeriut deri në 8 muaj pas infektimit

Antitrupat neutralizues kundër SARS-CoV-2 vazhdojnë të jenë prezente te pacientët për të paktën tetë muaj pas diagnozës së Covid-19, pavarësisht nga ashpërsia e sëmundjes,...

A janë “ngjitëse” sëmundjet e zemrës? Studimi i fundit mendon se po

Nuk ka ushqim më të mirë për shpirtin e njeriut sesa një martesë e lumtur dhe një zemër e mbushur me dashuri. Por rezulton...

Studimi i ri: Ja pse thashethemet mund të jenë edhe të dobishme për njerëzit

Në rast se nuk e keni dëgjuar, studiuesit në Kolegjin Dartmauth kanë një sekret për të ndarë me ju. Pavarësisht nga reputacioni negativ, një...

Studimi: Ja si gërhitja kronike gjatë gjumit e dëmton trurin e fëmijëve

Një gjumë i mirë është çelësi për mirërritjen e çdo fëmije. Ndërsa disa fëmijë mund të pushojnë mjaftueshëm, cilësia e gjumit të tyre është...

A do ta ngadalësojë vera përhapjen e Covid-19? Ja çfarë thotë studimi i fundit

Nga: Kieran Sharkey “The Conversation” Në parim, duket shumë e besueshme që SARS-CoV-2 - virusi që shkakton Covid-19 të  ketë një sjellje sezonale, duke qenë...

Studimi i ri gjen lidhjen mes mpiksjes së gjakut dhe vaksinës së AstraZeneca-s

Shkencëtarët kanë gjetur një shpjegim për një efekt anësor të vaksinës AstraZeneca, që ka të bëjë me mpiksjen e gjakut, që është raportuar nga...

Studimi, institucionet e reja të drejtësisë, pak rezultate në vitin e parë

Ilirian Agolli/ Zëri i Amerikës (VOA) Qendra për Studimin e Demokracisë dhe Qeverisjes publikoi këtë fundjavë studimin e parë mbi institucionet e reja të drejtësisë...

Studimi: Të dhënat mbështesin lidhjen e Covid-19 me humbjen e dëgjimit

Humbja e dëgjimit dhe problemet e tjera të dëgjimit janë shumë të lidhura me sëmundjen e Covid-19. Në këtë përfundim mbërrin një rishikim sistematik...

Studimi: Vetëm vaksinat mund të mos mjaftojnë, për t’i dhënë fund pandemisë

Ndonëse vaksinat po bëhen më të disponueshme në SHBA, mbrojtja kundër përhapjes asimptomatike dhe para-simptomatike të virusit SARS-CoV-2, që shkakton Covid-19, mbetet thelbësore për...

Studimi: Vitamina D nuk ka asnjë ndikim te Covid-19

Një studim së fundmi ka nxjerrë përfundimin se vitamina D nuk ka asnjë efektë mbi Covid-19. Shkencëtarët kanë deklaruar se ideja që vitamina D...

Të fundit

SHBA/ Biden miraton shitjen e armëve për Izraelin me vlerë 735 milion dollarë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka miratuar një shitje me vlerë 735 milion dollarë të armëve të drejtuara me precizion...

“Berati” në KAS/ Rusmali-Logu, debat për fenomenin e tjetërsimit të votës

“Të merren të dhënat nga institucionet që diskutojmë për fenomenin e tjetërsimit të votave”. Ky ka qenë thelbi i kërkesës së  avokatit të PD-së...

Administrimi i provave/ KAS jep vendimin për Beratin më 19 maj

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve (KAS) gjatë zhvillimit të mbledhjes së rradhës ditën e sotme, hapi disa kuti me materialet zgjedhore për qarkun e...

Konflikti/ Shqipëria “braktis” Organizatën e Konferencës Islamike për Izraelin

Shqipëria “braktis” Organizatën e Konferencës Islamike(OKI) në përpjekjen e saj për të qenë në krah të Izraelit që po konfliktohet me palestinezët. Alarmi për...

Lufta Izrael-Palestinë/ Ambasada shqiptare jep të dhëna për shqiptarët

Lufta e përshkallëzuar midis Izraelit dhe Palestinës ka hyrë në ditën e tetë të saj, teksa deri më tani raportohet për mbi 200 viktima...