E premte, 3 Dhjetor, 2021
10.5 C
Tirana

Etiketa

studim

Historia e jetës së klimës në Tokë, 3 miliard vjet dhe në vazhdim

Një nga misteret më të mëdha të Tokës është mënyra se si ajo u shndërrua në vetvete, kaq gradualisht, nga një ''top i shkretë''...

Shkencëtarët studiojnë meteorin në Britani, ja çfarë pritet të zbulojnë

Shkencëtarët do të zbulojnë sekretet e një meteori të rrallë dhe ndoshta origjinën e oqeaneve dhe jetës në Tokë, falë financimit të Këshillit të...

Islanda, maja e një kontinenti të fundosur? Publikohet studimi i ri (Video)

Një studim i ri nga gjeologët, ka propozuar teorinë se Islanda është vetëm maja e një kontinenti të gjerë, të fundosur, e ish-superkontinentit të...

Fëmijët kureshtarë në vegjëli, mund të jenë më inteligjentë kur të rriten

Foshnjat më kurioze bëhen vogëlushët më kuriozë, dhe mund të jenë më inteligjentë kur të rriten. Në këtë përfundim ka arritur një studimi i...

Studion në Stamboll, rezulton debitor në Universitetin Bujqësor në Kamëz

Niko Toti prej vitesh ka ndjekur studimet në Stamboll. Ndërkohë që pas studimeve universitare kthehet në Shqipëri për të vazhduar edhe masterin. Mirëpo i...

Studimi: Antitrupat mbeten në trupin e njeriut deri në 8 muaj pas infektimit

Antitrupat neutralizues kundër SARS-CoV-2 vazhdojnë të jenë prezente te pacientët për të paktën tetë muaj pas diagnozës së Covid-19, pavarësisht nga ashpërsia e sëmundjes,...

A janë “ngjitëse” sëmundjet e zemrës? Studimi i fundit mendon se po

Nuk ka ushqim më të mirë për shpirtin e njeriut sesa një martesë e lumtur dhe një zemër e mbushur me dashuri. Por rezulton...

Studimi i ri: Ja pse thashethemet mund të jenë edhe të dobishme për njerëzit

Në rast se nuk e keni dëgjuar, studiuesit në Kolegjin Dartmauth kanë një sekret për të ndarë me ju. Pavarësisht nga reputacioni negativ, një...

Studimi: Ja si gërhitja kronike gjatë gjumit e dëmton trurin e fëmijëve

Një gjumë i mirë është çelësi për mirërritjen e çdo fëmije. Ndërsa disa fëmijë mund të pushojnë mjaftueshëm, cilësia e gjumit të tyre është...

A do ta ngadalësojë vera përhapjen e Covid-19? Ja çfarë thotë studimi i fundit

Nga: Kieran Sharkey “The Conversation” Në parim, duket shumë e besueshme që SARS-CoV-2 - virusi që shkakton Covid-19 të  ketë një sjellje sezonale, duke qenë...

Të fundit

Bora dhe Semi do të “hakmerren” ndaj Donaldit në “Për’puthen Prime”

Puthjet e Donaldit me Beatrixin, kanë shkaktuar një bum komentesh në rrjet. Fansat janë ndarë në grupe, ndërsa ende nuk ka patur një reagim...

Sfida mes një intelektuali që kërkon të vërtetën dhe një politikani që gënjen

Nga: Andi Bushati Ka një aksiomë të mirënjohur që shpjegon përplasjen e një politikani me një intelektual në arenën publike: Sipas saj, i pari tenton...

S’donte të bënte vaksinën, italiani shkoi me krahun prej silikoni

Disa mund të akuzohen se po përpiqen t'i shmangen sistemit për të marrë një certifikatë vaksine, por mbase askush nuk është aq i shkathët...

S’ka më lavazhe e servise makinash poshtë pallateve!Veliaj tregon masat e reja

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, gjatë një dëgjese të zhvilluar me ministren e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira...

Vrasja e ish-deputetit, Artan Hoxha nxjerr videon

Kristian Klemendit dhe Marjan Kolës, të dyshuar për vrasjen e Pashko Ujkës u është komunikuar arrestimi ditën e sotme. Edhe pse ata kanë mohuar...