E mërkurë, 24 Nëntor, 2021
7.5 C
Tirana

Studimi: Antitrupat mbeten në trupin e njeriut deri në 8 muaj pas infektimit

Antitrupat neutralizues kundër SARS-CoV-2 vazhdojnë të jenë prezente te pacientët për të paktën tetë muaj pas diagnozës së Covid-19, pavarësisht nga ashpërsia e sëmundjes, moshës apo pranisë së sëmundjeve të tjera.

Kjo është ajo që del nga një studim italian i kryer nga Spitali San Raffaele në Milano në bashkëpunim me Institutin e Lartë të Shëndetit (ISS) dhe botuar sot në revistën Nature Communications, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Hulumtimi, gjithashtu ka konstatuar se prania e hershme e këtyre antitrupave është thelbësore për të luftuar me sukses infeksionin, ata që nuk arrijnë t’i prodhojnë ato brenda 15 ditëve të para të infektimit janë në rrezik më të madh të shfaqjes së rëndë format e Covid-19.

Studimi u krye në një grup prej 162 pacientësh SARS-CoV-2 pozitivë, të përbërë nga 67% meshkuj, me një moshë mesatare 63 vjeç. 57% vuanin nga një sëmundje e dytë përveç Covid-19 në kohën e diagnozës, dhe 134 nga këta pacientë u shtruan në spital.

Mostrat e para të gjakut u mblodhën në kohën e diagnozës dhe datojnë në Mars-Prill 2020, e fundit në fund të Nëntorit 2020, lexohet në shënim.

Përkundër asaj që ka dalë nga studimet e mëparshme, San Raffaele thotë, prania e hershme e antitrupave neutralizues kundër SARS-CoV-2 në të vërtetë lidhet me kontrollin më të mirë të virusit dhe mbijetesën më të madhe të pacientit: 79% kanë prodhuar me sukses këto antitrupa. Brenda të parëve dy javë fillimi i simptomave. Ata që nuk patën sukses ishin në rrezik më të madh për forma të rënda të sëmundjes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sherr mes adoleshentëve në Tiranë, plagoset 17-vjeçari

Një sherr për konflikte të dobëta ka ndodhur në zonën e Laprakës, në Tiranë. Një 17-vjeçar me inicialet A. S., ka përfunduar në spital...

Mbi modelin Ramiz Alia

Nga: Genc Pollo Në 31 mars 1991, katër muaj pas themelimit të Partisë Demokratike, u mbajtën zgjedhje parlamentare, të cilat, për herë të parë mbas...

Fuste në vend mallra “si ndihmë humanitare”, procedohet përfaqësuesi i shoqatës

Dogana ka goditur një skemë mashtrimi. I referohemi një rasti me mallra të importuara “si ndihmë humanitare”. Nga skema e ngritur, përfaqësuesi ligjor i...

Ringjall fantazmën Millosheviç/Meta sulmon ‘Open Balkan’ dhe ‘shigjeton’ Ramën

Nisma e "Ballkanit të Hapur" nga Prishtina është sulmuar nga kreu i shtetit, Ilir Meta. Për të, kjo nismë rivalizon procesin e Berlinit dhe...

“VIDEO 3D” e aksidentit në Bullgari, si u përplas autobusi

Në mediat maqedonase është publikuar një video 3D ku tregon skenën si ndodhi aksidenti tragjik me 46 të vdekur në Bullgari. Aktualisht ka komente...