E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

Shkencëtarët studiojnë meteorin në Britani, ja çfarë pritet të zbulojnë

Shkencëtarët do të zbulojnë sekretet e një meteori të rrallë dhe ndoshta origjinën e oqeaneve dhe jetës në Tokë, falë financimit të Këshillit të Lehtësive të Shkencës dhe Teknologjisë (STFC).

Kërkimet e kryera në meteorit , i cili ra në Britaninë e Madhe në fillim të këtij viti, sugjerojnë që shkëmbi hapësinor daton që nga fillimi i Sistemit Diellor, 4.5 miliardë vjet më parë. Meteori tashmë është klasifikuar zyrtarisht, por pjesërisht falë studimeve të financuara nga STFC mbi kampionin, shkruan Phys.org.

Meteori i quajtur Winchcombe, që e ka marrë emrin prej qytetit Gloucestershire ku ra, është një lloj jashtëzakonisht i rrallë i quajtur kondrit karbonik, i pasur me ujë dhe lëndë organike,dhe ka ruajtur kiminë e tij nga formimi i sistemit diellor. Analizat fillestare, tregojnë se Winchcombe hyn te grupi i kondriteve karbone CM (“si Mighei”), të cilët janë miratuar zyrtarisht nga Shoqëria Meteoritical.

STFC siguroi një grant për të ndihmuar në financimin e punës së shkencëtarëve në të gjithë Britaninë e Madhe. Financimi i ka mundësuar Muzeut të Historisë Natyrore të investojë për të ruajtur meteorin, dhe gjithashtu ka mbështetur analiza minerale dhe organike të ndjeshme në kohë në laboratorë të specializuar në disa institucione kryesore në vend.

Dr. Ashley King, një Studiues dhe Bashkëpunëtor i Ardhshëm në Departamentin e Shkencave të Tokës në Muzeun e Historisë Natyrore, tha: “Ne jemi mirënjohës për financimin që ka siguruar STFC për meteorin Winchcombe. Financimi po na ndihmon me këtë mundësi unike për të zbuluar origjinën e ujit dhe jetës në Tokë. Përmes financimit, ne kemi qenë në gjendje të investojmë në pajisjet më të fundit që kanë kontribuar në analizën dhe hulumtimin tonë në meteorin Winchcombe.”

Meteori u gjurmua duke përdorur imazhe dhe pamje video nga Aleanca e Mbrojtjes së Britanisë e Madhe (UKFAll). Që nga zbulimi, shkencëtarët britanikë kanë studiuar Winchcombe për të kuptuar mineralogjinë dhe kiminë e tij për të mësuar se si u formua Sistemi Diellor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...