E martë, 27 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Dy rusë spiunazh në Shqipëri? Reagon Ministria e Jashme e Rusisë

Ministria e Jashtme e Rusisë, ka reaguar për herë të parë, disa ditë pasi Prokuroria e Tiranës kërkoi hetim për dy shtetasit rusë, Georg Budanov dhe Vladislav Cherkasov të cilët akuzohen për spiunazh në vendin tonë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme e Rusisë Maria Zakharova, njoftoi se ambasada ruse i dërgoi një kërkesë për informacion lidhur me çështjen e dy shtetasve rusë, Ministrisë së Jashtme shqiptare.

Zakharova e ka cilësuar hetimin e rusëve si një propagandë nga ana e NATO-s, teksa akuzoi mediat shqiptare se po e zmadhojnë çështjen për të bërë bujë.

“Media shqiptare po e fryn çështjen penale të hapur nga dy prokurorët vendas kundër dy rusëve që dyshohen për spiunazh. Ambasada ruse në Shqipëri i ka dërguar një kërkesë Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë. Incidenti duket të jetë një propagandë nga ana e NATO-s”, shkruan Ministria e Jashtme ruse.

Disa ditë më parë Drejtoria e Antiterrorit i kërkoi Prokurorisë së Tiranës hetime të thelluara lidhur me rolin e dy rusëve, Georgi Budanov dhe Vladislav Cherkasov në Shqipëri. Të dy, erdhën në vend para nisjes së stërvitjes ushtarake “Defender 21” dhe dyshohet se kanë zbarkuar në vendin tonë për spiunazh.

Lexo edhe :   Drejt vaksinimit të detyrueshëm? Çfarë vendimi është marrë për shkollat
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksion si në filma/”Policia, hape derën”, shënjestra u ikën nga “duart”

Një makinë e cila u shpëton policëve, dhe një gazetar që e shtrijnë në tokë vetëm sepse filmoi operacionin. Ka qënë kjo skena që...

Nostalgji futbolli/ Henry flet për Messin: “Nuk di nëse Ronaldo do e bënte…”

Thierry Henry në një intervistë me Rio Ferdinand: "Nuk e di nëse e keni parë ndonjëherë Ronaldon të bëjë atë që dot'ju them për Messin...

Studimi/ Muzika i ndihmoi njerëzit të përballonin pandeminë

Dpa/ Një studim me më shumë se 5,000 njerëz të karantinuar në tre kontinente tregoi se më shumë se gjysma prej nesh përdori muzikë...

Po filmonte aksionin e policisë/ Gazetari: Më shtrinë barkas…

Një situatë e sikletshme i ka ndodhur gazetarit të “News24” Ergys Gjençaj, i cili është shoqëruar nga policia, pasi filmoi një aksion të uniformave...

Aksion anti-dro*ë në zonën e “Vorrit të Bomit” në Tiranë, arratiset një person

Një aksion anti-drogë është zhvilluar mesditën e sotme në zonën e “Vorri i Bomit” në kryeqytet, ku burimet paraprake, ende jo zyrtare njoftojnë për...