E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Rama: Integrimi në BE, si pushtimi i Trojës

Kryeministri Edi Rama është shprehur kritik ndaj Bashkimit Europian në lidhje me integrimin e Ballkanit Perëndimor, teksa e konsideroi këtë proces si të njëjtë me pushtimin e Trojës.

Pavarësisht “jo”-së së radhës për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, Rama tha marrëdhëniet e Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Europian nuk kanë ndryshuar, shkruan Banking News.

“U deshën disa vite për të pushtuar Trojën. Në të njëjtën mënyrë po përparon edhe përvoja e vendeve të Ballkanit në radhët e BE”, tha Rama. Kreu i qeverisë përsëriti edhe njëherë shprehen se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut “po presin për Godonë”, duke iu referuar librit të Samuel Beckett.

Megjithëse është treguar kritik, Rama deklaroi se qeveria e tij do të bëjë të gjitha përpjekjet e mundshme që Shqipëria të integrohet në Bashkimin Europian.

“Vendet e Ballkanit kanë vite që janë në proces integrimi dhe do të bëjnë gjithçka për të qenë anëtare të BE. Nuk kemi alternativë tjetër dhe nuk duam të kërkojmë për alternativë tjetër. Por është shumë e lodhshme të qëndrosh në dhomën e pritjes. Sot ne jemi peng i nacionalizmit evropian. Dhe është e trishtueshme”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...

Çmimet e reja në Kosovë, si do të llogaritet fatura e energjisë së shpenzuar

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka publikuar një kalkulator për llogaritjen e faturave të energjisë elektrike, pas propozimit për ndryshim të tarifave. Në këtë...

Rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik, këmbimi valutor për ditën e sotme

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rënie e lehtë e euros dhe paundit britanik. Ndërkohë, dollari dhe franga zvicerane kanë shënuar...

Kosovë/Omicron rriti infektimet, sot pritet të diskutohet për masat e reja

Varianti Omicron ka shtuar frikshëm infektimet në Kosovë, e ndërsa pritet nga ekspertët që të shtrëngohen sot masat anti-COVID. Në total numri i rasteve aktive...

Përfshihet nga flakët një apartament në zonën e Freskut në Tiranë

Një banesë në zonën e Freskut në Tiranë, është përfshirë nga flakët. Flakët e zjarrit kanë përfshirë banesën e marrë me qira nga shtetasja...