E enjte, 21 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

plagjiature

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Skandal! Merr titullin “profesor”, kur çështja është në gjykim për plagjiaturë

Në redaksinë e emisionit “Stop” ka ardhur një ankesë, që ka të bëjë me fitimin e titullit të lartë akademik “profesor” nga ana e...

Ministrja gjermane e familjes Franciska Gifei humb doktoraturën për plagjiaturë

Der Spiegel Për shkak të akuzave të vazhdueshme për plagjiaturë në tezën e saj të doktoratës, Franziska Giffey tashmë kishte dhënë dorëheqjen si Ministre e...

U akuzua për plagjiaturë, jep dorëheqjen ministrja gjermane

Ministrja për Familjen në Gjermani, Franziska Giffey ka dhënë dorëheqjen, për shkak të dyshimeve për plagjiaturë në tezën e saj të doktoraturës. Ajo kishte mbrojtur...

Foto/ Muka nxjerr ‘kopjen’ e rradhës së Ministres së Arsimit, Evis Kushi

Mjeku epidemieolog Taulant Muka, njihet për studimet dhe këshillat e tij për pandeminë e Covid-19, por jo vetëm. Disa ditë më parë, Muka nxori plagjiaturën...

Skandali me plagjiaturat/ Ministrja e re e Arsimit, bashkautore me artikull shkencor 70% të kopjuar

Rama i ka dhënë lamtumirën ministres së Arsimit, Besa Shahini. Duket se sesioni i ri parlamentar dhe politik, i ka hapur rrugë ndryshimeve në...

“Tmerri i politikanëve për plagjiaturat”, studiusi kap ‘mat’ Eni Çobanin (dokumentet)

Studiuesi Vladimir Kola, ka denoncuar për plagjiaturë juristen e njohur Eni Çobani, dhe më tej kjo është përcjellë edhe në faqen zyrtare në Facebook...

“Sfidoi” me Fletën e Lavdërimit/Mimi Kodhelit i zbulohet tjetër plagjiaturë veç doktoraturës

Deputetja socialiste Mimi Kodheli rezulton që veç doktoraturës, edhe një punim shkencor e ka kryer me plagjiaturë. Denoncimi është përcjellë nga studenti i Universitetit...

Dalin faktet e plagjiaturës, ja ku e kopjoi Xhelal Mziu doktoraturën

Kreu i Bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziu ka kopjuar doktoraturën. Është studiuesi Vladimir Kola ai që ka publikuar faktet e plagjiaturës së Mziut, duke...

Taulant Muka bën ‘për një lek’ ministren e Arsimit: Ngele duke recituar

Taulant Muka për një kohë të shkurtër u kthye në përsonazh në media. Ai u shfaq si luftëtar i reformimit të arsimit të lartë...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...