E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij.

Laschet, në librin “Republika në rritje, Imigrimi si një mundësi”, në vitin 2009 është shrehur ka përdorur një tekst që nuk është i tiji, dhe se nuk e ka cituar autorin, shkruan Spiegel.

“Të paktën një autor i materialit të përdorur në libër nuk përmendet as në tekstin aktual dhe as në listën e burimeve. Për të sqaruar nëse ka ndonjë gabim të mëtejshëm, unë menjëherë do të organizoj njw kontrollim tw librit”, tha ai.

Kjo ngjarje i kushtoi shumë Laschet, pasi përkrahja ndaj tij ra. Sondazhet e fundit e tregojnë atë me 12 % minus pas bërjes publike se ai kishte bërë plagjaturë. Zgjedhjet në Gjermani do të mbahen në 26 shtator dhe Laschet do të ketë përballë Analena Barbok.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...