E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Ministrja gjermane e familjes Franciska Gifei humb doktoraturën për plagjiaturë

Der Spiegel

Për shkak të akuzave të vazhdueshme për plagjiaturë në tezën e saj të doktoratës, Franziska Giffey tashmë kishte dhënë dorëheqjen si Ministre e Familjes. Tani Universiteti i Lirë i Berlinit nuk i njeh gradën akademike.

Universiteti i Lirë i Berlinit revokon doktoraturën e Franziska Giffey (Partia e majtë SPD) pasi sipas universitetit ky titull u përvetësua përmes “mashtrimit në lidhje me pavarësinë e performancës akademike”, shkurt plagjiaturë.

Tekstet dhe referencat nga autorë të tjerë u miratuan pa u shënuar siç duhet, thuhet në arsyetimin e heqjes së titullit.

Giffey “veproi të paktën me një farë qëllimi”. Presidiumi kishte vendosur unanimisht të tërhiqte doktoraturën pas “një konsultimi të gjerë”, tha Universiteti. Puna “nuk plotëson kërkesat e praktikës së mirë shkencore”. /Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...