E diel, 24 Tetor, 2021
19.5 C
Tirana

Dalin faktet e plagjiaturës, ja ku e kopjoi Xhelal Mziu doktoraturën

Kreu i Bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziu ka kopjuar doktoraturën. Është studiuesi Vladimir Kola ai që ka publikuar faktet e plagjiaturës së Mziut, duke analizuar doktoraturën e kryebashkiakut, e cila në shumë pjesë është e përkthyer nga një tjetër doktoraturë e prezantuar në Universitetin Politeknik të Barit.

Postimi i plotë i studiuesit:

XHELAL MZIU DOKTORATURË ME 40% PLAGJIATURË

Zbulimi dhe analiza e Tezës së doktoraturës me plagjiaturë me titull
“Vlerësimi i leverdishmërisë ekonomiko-financiare për realizimin dhe administrimin e investimeve publike, studim rasti”, e mbrojtur nga Xhelal Mziu në vitin 2013, pranë Fakultetit të Ekonomisë dhe Agrobiznesit, Universiteti Bujqësor i Tiranës, me udhëheqës shkencor Prof. Hidajet Shehu.

Teksti i plotë i Tezës gjendet në internet në këto adresa:

https://docs.google.com/…/0B_JyotQ0Et9bdHNiZWROcnF…/preview…

https://docslide.net/docume…/doktoratura-xhelal-mziupdf.html

Edhe kjo plagjiaturë është për të vënë në dukje gjendjen e universiteteve dhe jo për politikë.

Duke vazhduar me plagjiaturën e sotme, në Tezën e doktoraturës në fjalë janë kopjuar pak a shumë 80 faqe, nga katër dokumente në gjuhën italiane, domethënë në përqindje është pak a shumë 40% e tekstit total të Tezës.

1.
Faqet 12-55 të Tezës së doktoraturës së Xhelal Mziut (me përjashtim të ndonjë paragrafi) janë kopjuar nga disepnsa (shënime leksionesh) me titull “Appunti di Economia, Cpitolo 9, Analisi degji investimenti”, 2001, të përmbledhura nga studenti Sandro Petrizzelli i “Politeknikut të Barit” (“Politecnico di Bari”), Itali (dokumentin në italisht e gjeni në internet, në këtë adresë

http://users.libero.it/san…/download/Economia/Economia09.pdf )

dhe nga disepnsa (shënime leksionesh) me titull “Analisi degli investimeti”, 2004, të përgatitura nga Michele Gorgoglione i “Politeknikut të Barit” (“Politecnico di Bari”), Itali (dokumentin në italisht e gjeni në internet, në këtë adresë
https://www.scribd.com/…/3587336…/Analisi-Degli-Investimenti )

2.
Faqet e 103-124 të Tezës janë kopjuar nga një dokument i qeverisë italiane me titull “La valutazione della convenienza economico-finanziaria nella realizzazione e gestione degli investimenti pubblici con il ricorso alla finanza privata”, 2002, i përgatitur nga Comitato interministeriale per la programmazione economica (dokumentin ne italisht e gjeni në internet, në këtë adresë
http://www.trafficlab.eu/…/255-valutazione-economico-finanz… ; te dokumenti në italisht shihni faqet 4-34).

Lexo edhe :   Mziu: S’e preva në besë Berishën, por s’mund të ndjek "Foltoren"

3.

Faqet 130-146 të Tezës janë kopjuar nga shkrimi me titull “Il ricorso alla finanza privata nella realizzazione e gestione degli investimenti pubblici”, i shkruar nga Monica Foschi dhe Pasquale Serlenga, i publikaur nga instituti Italian “Formez PA – Centro servizi, assistenza, studi e formazione per l’ammodernamento delle P.A.”, 2006 (dokumentin ne italisht e gjeni në internet, në këtë adresë
http://www.regione.vda.it/…/ufficio_conc…/allegati_file.asp…
; te dokumenti në italisht shihni faqet 167-187)

Lexo edhe :   Mziu: S’e preva në besë Berishën, por s’mund të ndjek "Foltoren"

Në fund dua të theksoj se faktikisht, siç mund ta vini re edhe duke kërkuar në internet,
që në vitin 2013 të një blog ishte vënë në dukje se ca faqe të Tezës ishin kopjuar nga shkrimi i Sandro Petrizzelli, por në 2013 gabimisht është shkruar se Sandro Petrizzelli është nga Universiteti i Romës Sapienza, sepse sic mund ta lexoni edhe në siti (http://users.libero.it/sandry/Mappa.htm) ai është nga Universitetit “Politecnico di Bari”.

Gjithashtu, në shkrimin e vitit 2013 mungon një krahasimi i detajuar i teksteve dhe analiza.

Për më tepër lexoni
http://shekulli.com.al/33215/

Poshtë po vendos ca krahasime të teksteve:


- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...