E shtunë, 25 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

“Sfidoi” me Fletën e Lavdërimit/Mimi Kodhelit i zbulohet tjetër plagjiaturë veç doktoraturës

Deputetja socialiste Mimi Kodheli rezulton që veç doktoraturës, edhe një punim shkencor e ka kryer me plagjiaturë. Denoncimi është përcjellë nga studenti i Universitetit Sapienza, Vladimir Kola, si për ironi pak ditë pasi Kodheli publikoi në rrjetet sociale Fletën e Lavdërimit, që kishte marrë në klasën e pestë të shkollës 8-vjeçare në Tiranë. Ai e nis denoncimin duke bërë publik faktin se 60% e punimit shkencor është plagjiaturë.

Në punimin shkencor janë kopjuar pak a shumë 24 faqe, ose pak a shumë 60% e tekstit total, nga studimi me titull “Issues in adopting inflation targeting in Albania revisited”, me autorë Erjon Luçi dhe Fatos Ibrahimi, i prezantuar në seminarin “Monetary Policy Transmission And Inflation Modelling Seminar”, dhjetor 2007.

Ai shton më tej se në punimin e saj shkencor, zonja Kodheli nuk e ka referuar apo cituar në tekst, as nuk e ka listuar në fund te literatura e konsultuar studimin e shkruar nga E. Luçi dhe F. Ibrahimi (një artikull me autorë Luçi dhe Ibrahimi, i vitit 2005, është listuar te literatura e konsultuar).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Yuri Kim me porosi të qarta nga Uashingtoni, vulos fundin tragjik të Berishës

Dje, Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi rihapjen e hetimeve për tragjedinë e "Gërdecit". Nga ana tjetër, ambasadorja...

Aksident në Kuçovë, shoferi shpëtohet katër orë pas bllokimit në kamion

Në Kuçovë ka ndodhur mrekullia, ku shoferi është shpëtuar katër orë pas bllokimit në kamion. Drejtuesi i kamionit me inicialet A. P.,  që mbeti...

Njihuni me këmbimin valutor, 25 shtator 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e dollarit, frangës zvicerane, paundit britanik dhe euros. Më poshtë do të gjeni...

E shtuna me diell dhe temperatura deri në 30 gradë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash, duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do...

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...