E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Etiketa

njeriu

Veshka e derrit transplantohet te njeriu (FOTO)

Për herë të parë, një veshkë derri është transplantuar në një njeri, pa shkaktuar refuzim të menjëhershëm nga sistemi imunitar i marrësit, një përparim...

Ushqimet që mbrojnë shëndetin e trurit dhe rrisin jetëgjatësinë e njeriut

Gjithnjë e më shumë studime e vënë theksin tek ndryshimi në stilin e jetës për të mbrojtur trurin dhe trupin tonë nga sëmundje të...

Jeta e njeriut në Mars: Ja problemet me të cilat do të duhet të përballemi

Nga: Luca Nardi “Wired.it” Në mesin e sukseseve të mëdha të misioneve në Mars dhe projekteve afatgjata të agjencive hapësinore publike dhe private, ky planet...

Njeriu ka më shumë se sa 5 shqisa, ja se si t’i shfrytëzoni ato në maksimum

Të gjithë e njohim shprehjen “trup i shëndetshëm, mendje e shëndetshme”. Por ajo nuk i referohet vetëm aftësisë fizike dhe forcës së muskujve. Për...

Bosnje dhe Hercegovinë, Covid-19 transmetohet nga njeriu te qeni

Transmetimi i Covid-19 nga njerëzit te kafshët tashmë është një fakt i kryer. Një rast i tillë ka ndodhur në Bosnje & Hercegvinë ku...

Pse kjo betejë nis nga Njeriu?

Nga: Frrok Çupi Mund të kishte nisur edhe nga prona. Në vendin tonë është bërë nami me grabitjen e pronës… Kjo pritej që nga dita...

Sa përqind të trurit përdorim realisht

Me shumë gjasa mund të keni dëgjuar që ne njerëzit përdorim vetëm 10 për qind të trurit tonë. Këtë mund ta keni dëgjuar nga...

Një ditë të gjithë do vdesim, e rëndësishme është si e jetojmë jetën

Nga: Ariel Beery “The Times of Israel” Një ditë të gjithë do të vdesim. Disa nga Covid-19, disa të tjerët nga zjarret, uraganet, apo nga...

Si i ka përdorur njeriu zogjtë për të zbuluar të ardhmen

Gjatë gjithë historisë, njerëzit në mbarë botën i kanë përdorur zogjtë për të parashikuar të ardhmen. Në Uells, kënga e një qyqeje në pranverë,...

Si ta ndryshoni tërësisht jetën me këto veprime të thjeshta

Ndryshimi i stilit të jetës, nuk është diçka e lehtë. Duhen shumë kohë, përpjekje dhe këmbëngulje. Gjithsesi, të gjitha ndryshimet kryesore nisin me disa...

Të fundit

Miliona njerëz ranë në varfëri gjatë pandemisë, pasuria e miliarderëve u rrit

Pandemia e koronavirusit ka përkeqësuar hendekun masiv financiar midis të pasurve dhe të varfërve në mbarë botën. Kjo bëhet me dije nga një raport...

“Ha, dh*, i fusin një të puthur”, Sabiani bën debat me Beatrixin (VIDEO)

Brenda shtëpisë së “Big Brother” janë krijuar të tjera pakënaqësi mes disa personazheve. Ka qënë Sabiani, i cili mjaft i inatosur ka thënë mbrëmjen...

Parandalohet një vrasje/Kërcënoi me armë ish-dhëndrin, pranga 67-vjeçarit

Në sajë të operacionit të koduar "Parandalimi", policia e Lezhës ka bërë të mundur parandalimin e një ngjarje të mundshme kriminale në familje. Në...

Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Nga: Azgan Haklaj  Besë me Atdheun dhe Amerikën! Foltoret e Berishës si Pravda e Leninit. Revolucioni paqësor, konservator i Berishës si revolucioni bolshevik. Ka disa disa kohë që...

Vetingu në politikë/ PD kërkon deri në 22 vite burg për politikanët

PD mbetet e vendosur për të çuar përpara nismën e saj, për të futur në Vetting të gjithë politikanët. Demokratët kanë shtuar propozimet e...