E diel, 28 Nëntor, 2021
15.5 C
Tirana

Bosnje dhe Hercegovinë, Covid-19 transmetohet nga njeriu te qeni

Transmetimi i Covid-19 nga njerëzit te kafshët tashmë është një fakt i kryer. Një rast i tillë ka ndodhur në Bosnje & Hercegvinë ku virusi është transpetuar nga njeriu te qeni, shkruan Klix.ba.

Ky rast u zbulua nga shkencëtarët nga Fakulteti i Mjekësisë Veterinare në Sarajevë, të cilët paraqitën të dhëna të rëndësishme që ata i hasën gjatë hulumtimit mbi koronavirusin.

Studiuesi Teufik Goletić, i cili mori pjesë në studim tha se virusi të qeni u përcaktua me metodën PCR.

“Ky është një zbulim që na vendos pranë vendeve të tilla si Hollanda, SHBA, Kina, Spanja, Franca, Gjermania dhe Belgjika, sepse ata gjithashtu kanë raporte të infektimit të kafshëve shtëpiake dhe ka të bëjë kryesisht me transmetimin e tij nga njerëzit. Është e mundur veçanërisht nëse hapësira që njerëzit ndajnë me kafshët shtëpiake sot është e vogël, dhe këto janë apartamente. Transmetimi nga kafsha te njeriu nuk është provuar ende dhe as nuk ka ndonjë indikacion që një gjë e tillë mund të ndodhë,” tha ai..

Ai shtoi se është shumë e rëndësishme të theksohet se pronarët e kafshëve shtëpiake nuk duhet të shqetësohen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...