E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Veshka e derrit transplantohet te njeriu (FOTO)

Për herë të parë, një veshkë derri është transplantuar në një njeri, pa shkaktuar refuzim të menjëhershëm nga sistemi imunitar i marrësit, një përparim potencialisht i madh që mund të ndihmojë në zbutjen e një mungese të organeve njerëzore për transplant.

Procedura e kryer në NYU Langone Health në New York City përfshinte përdorimin e një derri, gjenet e të cilit ishin ndryshuar në mënyrë që indet e tij të mos përmbanin më një molekulë të njohur, për të shkaktuar refuzim pothuajse të menjëhershëm.

Marrësi ishte një pacient i vdekur nga truri, me shenja të mosfunksionimit të veshkave, familja e të cilit u pajtua me eksperimentin. Për tre ditë, veshka e re u ngjit në enët e saj të gjakut dhe u mbajt jashtë trupit të saj, duke u dhënë studiuesve akses në të.

Rezultatet e testimit të funksionit të veshkës së transplantuar “dukeshin mjaft normale”, tha kirurgu i transplantit Dr. Robert Montgomery, i cili udhëhoqi studimin.

Në Shtetet e Bashkuara, gati 107. 000 njerëz aktualisht janë duke pritur për transplantimin e organeve, duke përfshirë më shumë se 90.000 duke pritur një veshkë, sipas Rrjetit të Bashkuar për Ndarjen e Organeve. Koha e pritjes për një veshkë shkon mesatarisht tre deri në pesë vjet.

Studiuesit kanë punuar për dekada me radhë mbi mundësinë e përdorimit të organeve të kafshëve për transplant. Derri i ndryshuar gjenetikisht, i quajtur GalSafe, u zhvillua nga njësia Revivicor e United Therapeutics Corp (UTHR.O). U miratua nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA në dhjetor 2020, për përdorim si ushqim për njerëzit me alergji ndaj mishit dhe si një burim i mundshëm i terapive njerëzore.

Produktet mjekësore të zhvilluara nga derrat do të kërkojnë akoma miratim specifik nga FDA, para se të përdoren tek njerëzit, tha agjencia. Studiues të tjerë po shqyrtojnë nëse derrat GalSafe mund të jenë burime të gjithçkaje, nga valvulat e zemrës deri te transplantet e lëkurës për pacientët. Eksperimenti i transplantit të veshkave në NYU duhet të hapë rrugën për prova në pacientët me dështim të veshkave në fazën përfundimtare, ndoshta në një ose dy vitet e ardhshme, tha Montgomery, vetë një marrës i transplantit të zemrës.

Eksperimenti aktual përfshiu një transplant të vetëm, dhe veshka u la në vend për vetëm tre ditë, kështu që çdo provë e ardhshme ka të ngjarë të zbulojë barriera të reja që do të duhet të kapërcehen, tha Montgomery. Pjesëmarrësit ndoshta do të ishin pacientë me shanse të ulëta për të marrë një veshkë të njeriut, dhe një prognozë të dobët në dializë.

“Për shumë nga ata njerëz, shkalla e vdekshmërisë është aq e lartë sa është për disa lloje kanceri, dhe ne nuk mendojmë dy herë për përdorimin e barnave të reja dhe kryerjen e provave të reja (në pacientët me kancer) kur mund t’u jepet atyre disa muaj”.

Burimi i lajmit: REUTERS. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...