E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Sa përqind të trurit përdorim realisht

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Me shumë gjasa mund të keni dëgjuar që ne njerëzit përdorim vetëm 10 për qind të trurit tonë. Këtë mund ta keni dëgjuar nga mësuesit apo nga filmat. Por, si shumë gjëra, edhe ky është një pretendim që nuk bazohet shumë tek të dhënat shkencore.

E vërteta është se ndërsa nuk ka asnjë kufizim të njohur mbi atë që mund të bëjë truri ynë, ka raste kur në fakt njeriu përdorur 100 për qind të fuqisë të trurit të tij. Sikurse është shpjeguar nga “Scientific American”, bëhet fjalë jo për përdorimin e të gjitha pjesëve të trurit në të njëjtën kohë, por gjatë një dite.

Dhe kjo sepse shumica e asaj që ju bëni, pavarësisht se mund të duket e pabesueshme, kërkon shumë më shumë nga truri juaj sesa mund ta mendoni. Rutinat e përditshme, si pirja e kafesë në mëngjes, aktivizojnë në pak sekonda pjesë të ndryshme të trurit.

Ngritja dhe përgatitja e një kafeje për veten, aktivizon, ndez lobet okcipitale dhe parietale, kortikalet motorike-shqisore, ganglionet bazale, trurin e vogël dhe lobet frontale”, thotë “Scientific American”.

Dhe nëse kërkon kaq shumë fuqi celebrale bërja e një filxhani kafe, imagjinoni sa më shumë fuqi mendore kërkon diçka vërtet më e komplikuar, si për shembull të kuptuarit e një leksioni në shkollë apo shkrimi i një raporti në punë. Shkencëtarët thonë se nuk është e drejtë të thuhet se 90 për qind e trurit tonë nuk ka rëndësi, pasi të gjitha pjesët e trurit hyjnë në punë.

Atëherë si lindi ky mit?

Studiuesit tregojnë burime të ndryshme të këtij miti. Por ai lidhet më shpesh me librin e psikologut Uilliam Xhejms “Energjitë e njerëzve” botuar në vitin 1907. Në atë ese, Xhejms argumentoi se ne përdorim vetëm një pjesë të vogël të mendjes sonë dhe burimeve tona fizike.

Disa njerëz ia atribuojnë këtë idenë Albert Ajnshtajnit, që ishte natyrshëm më i zgjuar se ne të tjerët. Të tjerë ia atribuojnë këtë mit neurokirurgut Uajlder Penfilld, që eksperimentoi me pjesë stimuluese të trurit për të trajtuar sëmundjen e epilepsisë.

Lexo edhe :   Shkencëtarët: Si frika shndërrohet shpejt në ankth brenda trurit tonë

Pavarësisht autorit dhe burimit, ky mit aq shumë terren, sa një sondazh i vitit 2013 i sponsorizuar nga Fondacioni “Michael J.Fox” për studimin e sëmundjes së Parkinsonit, tregoi se 65 për qind e amerikanëve e besojnë këtë pretendim.

Lexo edhe :   Shkencëtarët: Si frika shndërrohet shpejt në ankth brenda trurit tonë

Një rol luan edhe kultura pop. Për shembull, kini parasysh filmat ku përdoren fuqitë psikike. Shumica e këtyre, e shpjegojnë zhvillimin e aftësive psikike me shfrytëzimin e më shumë pjesëve të trurit tonë. Një nga shembujt më të bujshëm është filmi i vitit 2014 “Lucy”.

Në atë film, Lusi (e interpretuar nga aktorja e njohur Skarlet Johanson), pi një ilaç që zhbllokoi përdorimin e më shumë zonave të trurit të saj. Ajo fillon të lexojë mendjet e njerëzve, të kontrollojë TV. Dhe kur arrin të përdorë 100 për qind të trurit depërton në ndërgjegjen e njerëzve dhe hyn në një kompjuter.

Një studim përdori skanerin MRI për t’i dhënë përgjigje kësaj pyetje

Fatkeqësisht, edhe nëse përdorni më shumë se 10 për qind të trurit tuaj, kjo nuk do të thotë se do të filloni të keni aftësi super të veçanta. Shkencëtarët kanë matur se sa fuqi përdor truri, kur njerëzit bëjnë disa aktivitete. ”Healthline” vuri në dukje se studiuesit vëzhguan aktivitetin e trurit përmes një imazhi me rezonancë magnetike (MRI).

Ata u kërkuan njerëzve të shohin foto apo bëjnë ushtrime të caktuara, dhe studiuan se cilat pjesë të trurit aktivizohen kur kryejnë ato funksione. Ajo për të cilën shkencëtarët mund të bien dakord në përgjithësi, është se ne nuk e kuptojmë ende plotësisht trurin tonë.

Në përgjithësi, ne kemi njohuri mbi neuronet. Por mbi qelizat gliale që mbështesin neuronet? Cili është funksioni i tyre? Shkencëtarët nuk e dinë as se nga vjen vetëdija jonë. Ne e dimë që njerëzit përdorin shumë më shumë se 10 për qind të kapacitetit të plotë të trurit, por shkencëtarët po përpiqen të kuptojnë më shumë se si funksionon truri, dhe cili mund të jetë potenciali i tij i plotë.

Burimi i lajmit: https://www.grunge.com/262165/what-percent-of-your-brain-do-you-really-use/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...