E diel, 9 Maj, 2021
27 C
Tirana

Etiketa

truri

Studimi: Ja si gërhitja kronike gjatë gjumit e dëmton trurin e fëmijëve

Një gjumë i mirë është çelësi për mirërritjen e çdo fëmije. Ndërsa disa fëmijë mund të pushojnë mjaftueshëm, cilësia e gjumit të tyre është...

12 ushqime që nxisin trurin dhe kujtesën

Kulinaria vijon të jetë gjithnjë e më shumë në vëmendje për shkak të rezultatit që shkaktojnë ushqimet në organizmin tonë. Një nga frikërat më...

Pse truri i njerëzve obezë, funksionon ndryshe nga ata me peshë normale

Një grup kërkuesish nga Qendra Kërkimore e Mendjes, Trurit dhe Sjelljes (CIMCYC) e Universitetit të Granadës në Spanjë(UGR), ka studiuar për shumë vite çështjen...

Shkencëtarët: Si frika shndërrohet shpejt në ankth brenda trurit tonë

Qëndrueshmëria mendore e njerëzve në të gjithë botën duket se është nën një sulm të vazhdueshëm në vitin 2020. Ndërsa publiku ka frikë për...

Sa përqind të trurit përdorim realisht

Me shumë gjasa mund të keni dëgjuar që ne njerëzit përdorim vetëm 10 për qind të trurit tonë. Këtë mund ta keni dëgjuar nga...

Ja pse truri ynë ka nevojë për gjumë

Shkencëtarët nuk e kanë zbuluar deri tani arsyen e saktë pse duhet të flemë. Ata dinë vërtet vetëm se çfarë ndodh me trurin tonë...

Si mund ta dëmtojë Covid-19 trurin e njeriut

Gruaja betohej se kishte parë luanë dhe majmunë në shtëpinë e saj. Ajo po bëhej gjithnjë e më konfuze dhe agresive ndaj të tjerëve,...

Përse këndojmë në dush?

Ndiheni edhe ju si këngëtarë të shkëlqyer në dush? Epo, ka një shpjegim. Për të filluar, sepse mjedisi i veçantë i dhomës së dushit të...

Profil i Pal Engjëllit, “trurit” të Skënderbeut

Të dhëna mbi figurën e Pal ngjëllit na vijnë nga Prof.Dr.Mikel Prennushi. Sipas profesorit,  Pal Engjëlli ishte një mbrojtës i madh i çështjes shqiptare...

Po zvogëlohet me kalimin e kohës/ Çfarë po ndodh me trurin e njeriut

Truri i njeriut është ende plot mistere. Por falë përparimeve të fundit në fushën konjitive, jemi tashmë në një epokë të artë të “iluminizmit”...

Të fundit

Kavajë / Minibusi merr flakë në rrugë, vetëm dëme materiale

Në aksin rrugor Rrogozhinë- Durrës, në afërsi të Kavajës ka marrë flakë në lëvizje një mjet tip minibus. Për fat udhëtarët kanë dalë në...

Liderët e opozitës nuk kanë dimensionin e burrit, janë adoleshentë

Nga Spartak Ngjela Si nuk u rritën një herë në moshë individët që duan të drejtojnë Shqipërinë, apo edhe ata që e kanë drejtuar atë! Nuk...

Aksident në Berat-Skrapar, mjeti bie nga ura, plagoset rëndë 28-vjeçarja

Një aksident është regjistruar në aksin nacional Berat-Skrapar, në fshatin Vërtop. Mjeti tip Audi,me targa AA 723 LK, që drejtohej nga një 28-vjeçare është rrëzuar...

Kosovë / Shënohen 97 raste të reja me COV*D-19, rritet numri i viktimave

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Armando Sadiku shënon dy gola në Bolivi

Mungesa e golit në kampionatin e Bolivisë, ku është transferuar gjatë merkatos së janarit, kishte filluar t’i shndërrohej në një makth Armando Sadikut Por më...